Dünya Tiyatrolar Günü’nü, Zorlu Çocuk Tiyatrosu’yla kutlayın!

Zorlu Çocuk Tiyatrosu, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü etkinlikleri kapsamında, Post-modern müzikal “Kibritçi Kız” ile izleyiciyle buluşuyor.

İki sezondur büyük ilgiyle takip edilen Kibritçi Kız Müzikali, Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde 28 ve 29 Mart tarihlerinde saat 12.00’de, her zaman olduğu gibi ücretsiz olarak sahnede olacak.

2003 yılından bu yana Türkiye'nin dört bir yanından 600 bin çocuğu tiyatroyla buluşturan Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nun sezon boyunca sergileyeceği oyunlar hakkında detaylı bilgilere www.zorlucocuktiyatrosu.com ve www.facebook.com/zorlucocuktiyatrosu adreslerinden ulaşılabiliyor.

Zorlu Çocuk Tiyatrosu, sahne sanatlarının paylaşımı artıran, eğitici ve kültürel gelişime katkı sağlayıcı özelliklerinin, çeşitli etkinliklerle bir kez daha hatırlandığı ve vurgulandığı 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü çerçevesinde, 28 Mart Cumartesi ve 29 Mart Pazar günlerinde Kibritçi Kız Müzikali ile çocuklarla bir araya geliyor.

Mehmet Zorlu Vakfı tarafından, çocuklara tiyatroyu tanıtmak ve sevdirmek amacıyla bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirilen ve Türkiye’nin pek çok kentini ziyaret eden Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nun sahnelediği “Kibritçi Kız Müzikali”, tiyatro oyun yazarı ve Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hasan Erkek tarafından, Hans Christian Andersen’in ünlü masalından yola çıkarak hazırlandı. Hasan Erkek’in aynı zamanda yönetmenliğini de üstlendiği oyun 5 yaş ve üzeri izleyicilere sesleniyor.

2013-2014 sezonu içinde 39. İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri kapsamında “Yılın En İyi Çocuk Oyunu Ödülü” ve Tiyatro Seyircileri Derneği Direklerarası Ödülleri kapsamında “Müzikal Yapım Ödülü”ne; 2014 yılında ise Tiyatro Gazetesi tarafından “En İyi Yapım Ödülü”ne layık görülen Kibritçi Kız Müzikali, sokaklarda akordeon çalıp şarkı söyleyerek kibrit satan bir kızın hikayesini anlatırken; yaşama sevinci, dostluk ve dayanışmayı teatral bir dille minik izleyicilere aktarıyor. Müzik, dans, mim, jonklörlük ve resim sanatlarını bir arada sunan müzikal, aynı zamanda sokak çocukları konusunda farkındalık yaratmayı da amaçlıyor. Zorlu Çocuk Tiyatrosu, Kibritçi Kız Müzikali’ni alışılmışın dışında mutlu bir son ile bitirerek, izleyicilere farklı bir sahne uyarlaması sunuyor.

Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde sahnelenecek olan Kibritçi Kız Müzikali’nin biletleri, Zorlu Performans Sanatları Merkezi gişelerinden temin edilebilir.