Zorlu Çocuk Tiyatrosu 1000 oyun sahneledi, 600 bin çocuk sanatla tanıştı!

Zorlu Çocuk Tiyatrosu, 2014-2015 döneminde sahnelediği “Karlar Ülkesi” Müzikli-Danslı Çocuk Oyunu, post-modern müzikal “Kibritçi Kız” ve Kurbağa Prens Anadolu turnesi ile 12. sezonunu tamamladı. Sezon boyunca Karlar Ülkesi Oyunu ve Kibritçi Kız Müzikali Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde ücretsiz olarak izleyiciyle buluşurken, Kurbağa Prens müzikli oyunu ise turne kapsamında birçok ilde sahnelendi. Bu kapsamda, Türkiye’nin dört bir tarafındaki çocukları sanatla tanıştıran Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nun oyunları, 2014-2015 sezonunda 65 bin çocuğa ulaştı. Bununla birlikte, bugüne kadar sahneye konan 1000’e yakın oyunu, 600 bin çocuk izledi.

Mehmet Zorlu Vakfı tarafından, çocukları sanatla tanıştırmak amacıyla bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirilen ve Türkiye’deki tüm illeri ziyaret eden Zorlu Çocuk Tiyatrosu, Karlar Ülkesi Oyunu, Kibritçi Kız Müzikali ve Kurbağa Prens Müzikli Oyunu olmak üzere, bu sezon tam 3 oyun sahneledi.

2003 yılından bu yana Türkiye'nin dört bir yanından 600 bin çocuğu tiyatroyla buluşturan Zorlu Çocuk Tiyatrosu, Ekim 2014-Mayıs 2015 tarihleri arasında, Karlar Ülkesi Oyunu ve Kibritçi Kız Müzikali’ni Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde ücretsiz olarak sahnelendi. Zorlu Çocuk Tiyatrosu ayrıca, Anadolu Turnesi kapsamında bu sene de Kurbağa Prens Oyunu ile Türkiye’nin çeşitli illerinde çocuklarla buluştu.

Hayal dünyasının ötesine bir yolculuk

Çocuklara dostluğun önemini anlatırken doğa sevgisi de aşılayan, Özlem Saraç’ın, Hans Christian Andersen’in “Karlar Kraliçesi” masalından yola çıkarak yazdığı ve Gaye Cankaya’nın yönettiği “Karlar Ülkesi Oyunu”, sezon boyunca izleyiciden büyük ilgi gördü. 4 yaş ve üzeri seyircisine perdelerini açan oyun, her mevsimin kendine özgü dokusunu tüm renkleriyle sergilerken, çocukların yaşadıkları dünyayı anlamasına ve anlamlandırmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Müzik, dans gibi farklı sanat dallarını bünyesinde barındıran müzikalde rol alan profesyonel oyuncu ve dansçılar, çocuklara sınırsız bir hayal dünyasının kapılarını açıyor.

Kibritçi Kız Müzikali, yoğun ilgi üzerine üç sezondur sahnede!

“Kibritçi Kız Müzikali”, tiyatro oyun yazarı ve Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hasan Erkek tarafından, Hans Christian Andersen’in ünlü masalından yola çıkarak hazırlandı. Hasan Erkek’in aynı zamanda yönetmenliğini de üstlendiği oyun 5 yaş ve üzeri izleyicilere sesleniyor.

2013-2014 sezonu içinde 39. İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri kapsamında “Yılın En İyi Çocuk Oyunu Ödülü” ve Tiyatro Seyircileri Derneği Direklerarası Ödülleri kapsamında “Müzikal Yapım Ödülü”ne; 2014 yılında ise Tiyatro Gazetesi tarafından “En İyi Yapım Ödülü”ne layık görülen Kibritçi Kız Müzikali, sokaklarda akordeon çalıp şarkı söyleyerek kibrit satan bir kızın hikayesini anlatırken; yaşama sevinci, dostluk ve dayanışmayı teatral bir dille minik izleyicilere aktarıyor.

Müzik, dans, mim, jonklörlük ve resim sanatlarını bir arada sunan müzikal, aynı zamanda sokak çocukları konusunda farkındalık yaratmayı da amaçlıyor. Zorlu Çocuk Tiyatrosu, Kibritçi Kız Müzikali’ni alışılmışın dışında mutlu bir son ile bitirerek, izleyicilere farklı bir sahne uyarlaması sunuyor.

Zorlu Çocuk Tiyatrosu ayrıca, “Kurbağa Prens” müzikli oyununun turnesi kapsamında, bu sene de Anadolu’nun dört bir yanındaki çocuklara tiyatro sevgisi aşılamaya devam etti. Grimm Kardeşler’in ünlü masalı Kurbağa Prens, Özlem Saraç tarafından günümüze uyarlandı. Zorlu Çocuk Tiyatrosu tarafından Gaye Cankaya’nın yönetmenliğinde sahnelenen oyun, izleyicilere “ilk görüşte önyargıyla yaklaştığınız insanların içlerindeki ‘güzelliği’ ancak onları tanıdıkça keşfedebilirsiniz” mesajını veriyor.