Mehmet Zorlu Vakfı’nın yenilikçi eğitimleri gençleri geleceğe hazırlıyor

Mehmet Zorlu Vakfı (MZV), hem fiziki ders ortamı, hem de dijital ortamda devam edecek yenilikçi eğitim programıyla gençlerin kariyerlerine başlamalarını kolaylaştırırken aynı zamanda onların hayallerine hayat verecek ilk adımı atmalarına destek oluyor.

Mehmet Zorlu Vakfı (MZV), verdiği bursların yanı sıra aynı zamanda hayallerine hayat vermek isteyen çocukların ve gençlerimizin gelişimlerini desteklemeye devam ediyor. Bu amaç doğrultusunda düzenlenmeye başlanacak olan “21. Yüzyıl Yetkinlikleri” temalı eğitim programı, gençlerin kariyerlerine başlamalarını kolaylaştırmayı hedefliyor.

MZV’nin eğitim odaklı faaliyetleri çerçevesinde düzenlenen “21. Yüzyıl Yetkinlikleri” temalı ücretsiz eğitim programı 20 Şubat 2016 tarihinde başlıyor. MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut tarafından yürütülecek eğitim programına, İstanbul’daki üniversitelerin ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıfına devam eden MZV bursiyerleri katılabiliyor.

21. yüzyılda çalışanlardan beklenenler değişiyor
Günümüzde, çalışanlarda aranan özellikler arasına inisiyatif alabilme, girişimcilik, yaratıcılık, hırs, tutku ve heyecan da eklendi. Öğrencilerin 21. yüzyılda yaşam ve kariyerlerinde başarılı olabilmeleri için bunları geliştirecek bir eğitimden geçmesi gerekiyor. Bunun için finansal okuryazarlıktan tutun da medya okuryazarlığı, bilişim ve iletişim teknolojileri okuryazarlığı, yaratıcılık ve inovasyona kadar uzanan birçok konuda yetkinliğe sahip olmaları isteniyor.

ABD’de aralarında American Association of School Librarians, National Education Association gibi derneklerin ve eğitim alanında faaliyet gösteren şirketlerin bulunduğu 32 üyeli bir “21 Yüzyıl Yetkinlikleri” ortak çalışma grubu tarafından detaylı bir çalışma sonucu etraflı bir “21. Yüzyıl Öğrenme Çerçevesi” geliştirildi. Ayrıca Phoenix Üniversitesi ve Alberta Üniversitesi başta olmak üzere birçok üniversite bu konuda araştırmalar yapıyor. Tüm bu araştırmaların hedefi gençleri 21. yüzyıla hazır hale getirmek…

Gençler bu programla 21. yüzyıla hazır olacak
21. yüzyıl yetkinlikleri eğitim düzeyi yüksek ülkelerde K12 eğitimi sırasında geliştiriliyor. Fakat ülkemizde ilk ve orta öğretim sistemi, farklı sebeplerden dolayı henüz bu seviyeye ulaşamadı. Türkiye’deki üniversiteler ise bu açığı kapatmak için yeterli programlar açmış durumda değil. Bu yüzden üniversitelere bağlı olmayan alternatif çözümlerin de geliştirilmesi gerekiyor. Şirketlerin ve STK’ların katkı sağlaması gerekiyor. Ülke olarak bu konuda uzun soluklu ve zengin içerikli bir yetkinlik geliştirme programına ihtiyacımız var.

Eğitim programı ile ilgili görüşlerini dile getiren Zorlu Holding İnsan Kaynakları Grup Başkanı Necmi Kavuşturan, üniversitelerin mezun ettiği öğrenciler ile ülkenin ihtiyacı olan işgücü arasında ciddi bir uçurum bulunduğunu ifade etti. Kavuşturan sözlerine şöyle devam etti: “Kurumlar bilgi eksikliğini iç eğitim programları ile nispeten kolay bir şekilde giderebiliyorlar.Fakat yetkinliklerin gelişmesi için daha uzun zaman, uygulamalı eğitim ve bol pratik gerektiğinden çalışanların yetkinliklerinin gelişmemiş olması kurumlar için ciddi bir sorun oluşturuyor. Düzenlediğimiz “21 Yüzyıl Yetkinlikleri” eğitimi tam da bu amaca hizmet ediyor. MZV, bir yandan bursiyerlerine aldıkları bursun yanında profesyonel gelişim desteği verirken diğer yandan da onların kariyerlerine 21. yüzyıl yetkinliklerine sahip olarak başlamalarını sağlıyor. Böylece gençler, hayalleri olan kariyer yolunda, ayaklarını yere daha sağlam basarak ilerliyorlar.

Programda online ve sınıf içi eğitim bir arada
MZV’nin eğitim programı; ders ortamında eğitim, online destek, bitirme projesi, yaz dönemi stajı, staj sonrası deneyim paylaşımı gibi aşamalardan oluşuyor. Program; “Kariyer Planlama”, “Yetkinlikler”, “Excel ile Modelleme” ve “Girişimcilik” gibi konuları içeriyor. Eğitim, özellikle yetkinliklerin geliştirilmesi için bireysel projeler ve grup projeleri gibi birçok uygulamaya da yer veriyor.

Eğitim programı hakkında bilgi veren MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut, programın oldukça zengin bir içeriğe sahip olduğunu belirtti. Programda dersten öncesi ve sonrası için ayrı ayrı online destekler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Erhan Erkut, “Dersin verimli geçmesi için öğrencilerden dersten önce bir video izlemelerini ve bir makale okumalarını istiyoruz. Derslerden sonra ise konularla ilgili dijital doküman paylaşımının yanı sıra öğrenilen konuların tartışılacağı bir dijital öğrenme ortamı, iki ders arasında eğitmenin bir saatlik canlı video yayını ve ayrıca öğrencilerin iki ders arasında bireysel ve grup projeleri üzerinde çalışacakları bir ortam sunuyoruz. MZV web sitesi üzerinde oluşturulan bursiyer girişi ile öğrencilerimiz eğitimlerimizin online bölümlerini gerçekleştirebiliyor ve ödev paylaşımı yapabiliyorlar ” dedi.

MZV programında bitirme projeleri sonrasında yapılacak değerlendirmelerde tespit edilecek en başarılı öğrencilere yaz dönemi boyunca staj olanağı da sunulacak. Eğitim programı sonunda tüm Türkiye’deki MZV bursiyerlerine açık olacak bir zirve düzenlenmesi planlanıyor. Özel konukların konuşmacı olarak katılacağı bu etkinliğin belirli bölümlerine MZV bursiyerleri dışındaki öğrenciler de katılabilecek.

Mehmet Zorlu Vakfı Hakkında

Zorlu Grubu’nun kurucusu Hacı Mehmet Zorlu’nun adını taşıyan Mehmet Zorlu Vakfı (MZV), başta eğitim ve kültür-sanat olmak üzere sağlık ve sosyal yardımlaşma alanlarında faaliyet göstermektedir. Kurulduğu yıldan bugüne dek her yıl ortalama 1700 üniversite ve lise öğrencisine karşılıksız burs sağlayan MZV, geçtiğimiz iki yıl içinde bu sayıyı ortalama 2000’e yükseltmiştir. MZV aracılığı ile bugüne kadar burs verilen öğrencisi sayısı 16 bini aşmış bulunmaktadır. MZV verdiği bursların yanı sıra aynı zamanda hayallerine hayat vermek isteyen çocukların ve gençlerimizin eğitim hayatlarını daha iyi koşullarda sürdürmeleri için ülkemizin farklı yerlerinde okullar ve teknoloji merkezleri kurmaktadır. MZV, 16 yılda 10 okul inşa ederek, Milli Eğitim Bakanlığı’na devretmiştir. MZV, Zorlu Çocuk Tiyatrosu aracılığıyla 2003 yılından bugüne kadar Türkiye’nin farklı bölgelerinde 600 bini aşkın çocuğu tiyatro ile buluşturdu. MZV, sağlık kuruluşlarına ve ihtiyaç sahibi ailelere desteklerini de sürdürmektedir.