Hedeflerimiz

Eğitim, kültür ve sağlık alanında gençleri destekleyerek hayata bir adım önde başlamalarına yardımcı olmak. Burslar, projeler, yarışmalar ve kültürel faaliyetler aracılığıyla, ülkemize ve tüm insanlığa katkıda bulunacak gençleri yetiştirecek projelere destek olmak. Kalıcı eserler yaratmak. Yardımlaşma ruhuyla, oluşturduğumuz değerleri toplumla paylaşmak.

İlkelerimiz

Vakfımız
• Açık, dürüst, şeffaf ve kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.
• Tüm siyasi fikirlere değer verir ama siyaset yapmaz, siyasi faaliyetlere katılmaz.
• Burs, proje, yarışma ve yardımlaşma faaliyetlerinde din, dil, ırk ayrımı gözetmez.
• Bursiyerler ve yardımlaşma faaliyetlerine katılanların gizliliğine önem verir; bilgilerini izinsiz paylaşmaz.

HİKAYEMİZ

Kendine İnanan ve Güvenen Nesiller için

Zorlu ailesi, bir dokuma tezgahının başında başlayıp dünyanın sayılı sanayi devleri arasında devam eden yolculuğunda , önceliklerini hep “Ülkem, İşim ve Ailem” olarak belirledi. Baba Mehmet Zorlu, imkansızlıklar yüzünden bu topraklarda birçok kişinin hayallerini gerçekleştiremediğini görmüş, destek vermek istemişti. Mehmet Zorlu Vakfı’nın temelleri de bu desteği verme arzusuyla atıldı. 1991’de baba Mehmet Zorlu’nun isteği gerçekleştirildi ve ailenin doğum yeri olan Denizli Babadağ’da çok programlı lise inşa edildi. Onu, 1998’de anne Saide Zorlu adına İstanbul Avcılar’da açılan Anadolu Ticaret Meslek Lisesi izledi. Zorlu Holding kurucuları Zeki ve Ahmet Nazif Zorlu, bu topraklarda kazandıklarının bir bölümünü hayallerini gerçekleştirmek isteyen gençlerle paylaşmak için daha fazlasını yapmak istediler ve 1999 yılında babalarının adını taşıyan Mehmet Zorlu Vakfı’nı kurdular.

Eğitime Destek
Zorlu Vakfı’nın eğitime desteği, o günden bugüne, yeni okullar ve öğrenci burslarıyla devam ediyor. Türkiye’nin her yerinde, ihtiyaca göre kurulan eğitim merkezlerinin yanısıra, her yıl yüzlerce öğrenciye burs imkanı sağlanıyor. TAÇ markasının da sahibi olan Zorlu Holding ile Mehmet Zorlu Vakfı, her yıl düzenlenen “Bir de Sen Tasarla” yarışmasıyla genç yetenekleri tekstil sektörüne kazandırmayı amaçlıyor. Güzel Sanatlar, Mimarlık ve Resim öğretmenliği öğrencilerine açık yarışmayı kazananların tasarımları, TAÇ markasıyla üretiliyor. Kompozisyon, öykü ve resim yarışmalarıyla yetenekli gençlere destek veriliyor.

Kültüre Destek
Hayallerin bir insanın geleceğini nasıl şekillendirdiğini yaşayarak öğrenen Zorlu ailesi, hayalleri beslemenin yolunun sanattan geçtiğini biliyordu. Bunun için çocukların hayallerini besleyecek, onları geleceğe güvenle hazırlayacak bir sanat dalını destekleme kararı aldılar: Çocuk tiyatrosu. Oz Büyücüsü’nden Kibritçi Kız’a, Bremen Mızıkacıları’ndan Kurbağa Prens’e birçok oyunu sahneye koyan Zorlu Çocuk tiyatrosu, 100 binlerce çocuğu tiyatroyla tanıştırdı. Zorlu Çocuk Tiyatrosu, her hafta Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde gösterilerine devam ediyor.

Yardımlaşma ve Sağlığa Destek
Mehmet Zorlu Vakfı sağlık kuruluşlarına, ihtiyaç sahibi ailelere desteklerini sürdürüyor.

KURUMSAL YAPIMIZ

YÖNETİM KURULU


BERRİN ZORLU

TOMRU DEREKÖYLÜ

MUZEYYEN DEREKÖYLÜ

YÜRÜTME KURULU


NECMİ KAVUŞTURAN

CEM KÖKSAL

BURAK OKAY

FATİH DEREKÖYLÜ

CUMHUR ŞENGİRAY

ÖZDEMİR MANAVCI

Mehmet Zorlu Kimdir?

Çevresinde, sözü dinlenen, çalışmayı seven, dürüst biri olarak tanınıyordu. “İnsanın kazandığı her kuruşun hesabını verecek yüzü olmalı” diyordu. Mehmet Zorlu’nun bir hayali daha vardı: Hayat yokuşunda sahip olamadığı desteği, hayali olan başka insanlara sunmak. Özellikle de gençlere eğitim, kültür fırsatları sağlayacak bir şeyler yapmak.

Devamı