"Hayal Etmekten, Dürüstlükten ve Kendinize İnanmaktan Asla Vazgeçmeyin”

Bugün ondan fazla sektörde faaliyet gösteren, Türkiye’nin en büyük holdinglerinden Zorlu Holding’in harcında, Mehmet Zorlu’nun çalışkanlığı, dürüstlüğü ve hayalleri yer alıyor.

1919 yılında Denizli Babadağ’da dünyaya gelen Mehmet Zorlu, sahip olduğu iki şeye sıkı sıkı sarıldı: Ailesi ve dokuma tezgahı.

Çocuklarını büyütürken, günde sadece bir saat, o da öğle yemeği için eşine devrettiği dokuma tezgahında sahip olduğu değerlerle birlikte, hayatı ilmek ilmek dokudu. Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin ayağa kalkmak için uğraştığı yıllardı. Ülkede iğneden ipliğe her şeye ihtiyaç vardı. O yıllarda Mehmet Zorlu’nun hayali tüm Türkiye’yi kaliteli dokuma çarşaflarla tanıştırmaktı.

Bu hayali yalnızca dokuma üreterek gerçekleştiremeyeceğini biliyordu. 50’li yıllarda, oğulları büyümeye başlayınca, sadece kendi ürettiği değil, tüm Babadağ’ın ürettiği dokumaları Türkiye’nin her yerine götürmeye karar verdi ve Yükselen Kolektif Şirketi’ni kurdu.

Dokuma yaparken de, daha sonraki yıllarda ticarete atıldığında da hayallerinden ve değerlerinden hiç vaz geçmedi. Çocuklarına da hayallerinin peşinden gitmeleri için izin verdi; onları teşvik etti.

En büyük mirası dürüstlük ve çalışkanlık oldu. Tüm piyasa biliyordu ki, Mehmet Zorlu ve oğulları en kaliteli dokumayı satar, şartlar ne olursa olsun zamanında teslim eder, borcunu zamanında öderdi. “Sözünü zamanında yerine getiremezsen itibarını kaybedersin” derdi.

O yılların Anadolu kasabalarında, yüksek tahsil sayılabilecek Rüştiye’den yani ortaokuldan mezun olmuştu.

Çevresinde, sözü dinlenen, çalışmayı seven, dürüst biri olarak tanınıyordu. “İnsanın kazandığı her kuruşun hesabını verecek yüzü olmalı” diyordu. Mehmet Zorlu’nun bir hayali daha vardı: Hayat yokuşunda sahip olamadığı desteği, hayali olan başka insanlara sunmak. Özellikle de gençlere eğitim, kültür fırsatları sağlayacak bir şeyler yapmak.

Mehmet Zorlu’nun yazdığı bir şiir, onun bu isteğini, kendi kelimeleriyle mısralara nasıl döktüğünü gösteriyor:

Biz çocukluk yaşamadık,
Biz gençlik bilmedik...
Hep sandık ki hayata sadece
Çalışmak için gelmişiz.
Çalıştık, faydalı olduk,
Faydasını da gördük ama keşke fırsatımız
Olsaydı da okuyabilseydik,
Spor ya da sanatla ilgilenebilseydik.

Artık bu konulara eğilmeliyiz.
Çocuk çocukluğunu,
Genç gençliğini yaşamalı.
Yaşayamıyorsa gücü yeten,
Yetmeyenlere bunu yaşatmalı...

Hacı Mehmet Zorlu

Zorlu ailesinin hayalleriyle başlayan Zorlu Holding gibi, Mehmet Zorlu Vakfı da bu hayalle başladı. Babadağ’da 1991 yılında kurulan Mehmet Zorlu lisesini Türkiye’nin dört bir yanına yayılan okullar ve eğitim merkezleri, burslar, yardımlaşma çalışmaları, kültürel etkinlikler izledi. Mehmet Zorlu Vakfı 1999 yılında kuruldu. 2005 yılında vefat eden Mehmet Zorlu, son yıllarına kadar doğup büyüdüğü, çalıştığı Babadağ’da yaşadı.