KONUŞMACILAR


Konuşmacılar hakkında detaylı bilgi için konuşmacıların üzerine gelin.


Prof. Dr. Acar Baltaş
PROF. DR. ACAR BALTAŞ
Türkiye’de geniş kitlelere, psikolojinin insan ihtiyaçları ve iş hayatının sorunları için bir çözüm olduğunu gösteren öncülerden biri olan Prof. Dr. Acar Baltaş, “Üstün Başarı” kitabı ile öğrenmenin nöro-bilimsel temelleri ile öğrencilerin ihtiyaçları arasında köprü kuran ilk çalışmaya da imza attı. Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladıktan sonra doktorasını Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yüksek beyin fonksiyonları konusunda yaptı. Prof. Dr. Acar Baltaş Türkiye Futbol Federasyonu ve Harp Akademileri bünyesinde de çalışmalara imza atmıştır. Halen, Prof. Dr. Zuhal Baltaş’la kurucusu oldukları Baltaş Grubu’nda görev yapmaktadır.
Alemşah Öztürk
ALEMŞAH ÖZTÜRK
4129Grey’in Chief Happiness Officer’i, 41?29! 2007 yılında kurdu. İlk 5 yılında Türkiye’nin en başarılı ve ödüllü dijital reklam ajansı haline gelen 41?29!, bu başarıları sayesinde WPP’nin dikkatini çekti ve 2012 yılında WPP network’ünün bir parçası haline geldi. 41?29!’u kurmadan önce sektörde 2 farklı ajans kuran, 24 yaşında Türkiyenin en genç kreatif direktörü ünvanını alan ve fark yaratan projelere imza atan Öztürk, 20 yıldır ajanslarıyla ürettiği işlerle dünyanın en önemli yaratıcılık yarışmalarında, özellikle Cannes Lions, Clio ödülleri, D&AD, Webby ödüllerinde başarılarıyla ses getirdi. Bu global yarışmalarda, özellikle Cannes Lions’da jurilik göreviyle de Türkiye’yi temsil etmiştir. Özellikle sosyal medyayı çok aktif kullanan Öztürk, 250.000 twitter takipçisine, pazarlama ve dijital iletişim, şirket kültürü ve dijital transformasyon konusunda yazdığı yazılarla ulaşmaktadır. Son 15 yıldır TEDx’de dahil, ulusal ve uluslararası bir çok farklı organizasyonda konuşmalar yapan Öztürk, yazılarını http://medium.com/@alemsah sayfasında toplamaktadır. Amerikan başkan yardımcısı Joe Biden tarafından Türkiye’nin örnek girişimcilerinden gösterilen Alemşah Öztürk, genç girişimcilerle yakın çalışmalarını sürdürmekte ve onlara akıl hocalığı yapmaktadır. Aktif bir girişimcilik hayatı yanısıra son 4-5 yıldır melek yatırımcı olarak Türkiye’nin girişimcilik ruhunu geliştirmeye çalışmaktadır. Mayıs 2015 itibariyle 41?29! ve GREY Türkiye ofisleri Alemşah Öztürk’ün yönetimi altında birleşmiş, yeni nesil tamamen entegre bir ajans yapısı ile markalara uçtan uça iletişim stratejileri ve çözümleri sunmaktadır. Alemşah Öztürk, Kabataş Erkek lisesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Kreatif projelerle çalışmadığı ve danışmanlık yapmadığı zamanlarda, yeni kitabını bitirmeye çalışmakta, farklı yerli ve yabancı dergiler için yazı yazmakta ve hala oyun oynamaktadır.
Arda Mavi
ARDA MAVİ
2000 yılında Ankara’da doğmuştur. Ankara Ayrancı Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisidir. Bilime ve teknolojiye büyük ilgi duymaktadır. İlkokulda yazdığı bilgisayar programları ile teknoloji serüvenine başlamıştır. Açık kaynak projeleri ile birlikte programlama ve yapay zeka eğitimleri yayınlamaktadır.
Başak Taşpınar Değim
BAŞAK TAŞPINAR DEĞİM
Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği'nden 2000 yılında mezun olan Başak Taşpınar Değim, ardından Koç Üniversitesi'nde MBA ve Chicago Loyola Üniversitesi'nde MSIMC yüksek lisans programlarını bitirmiştir. Çoğunluğu yurtdışında yöneticilik yaparak geçen kurumsal kariyerini 2011 yılında bırakarak şu an 200.000'den fazla profesyoneli barındıran, aylık trafiği 2 milyonun üzerinde ve müşteri memnuniyeti %98 olan Türkiye'nin en büyük online hizmet platformu armut.com'u kurmuştur. Armut 2017 yılında, üç yıllık 2800% büyümesiyle Deloitte Fast 50 listesinde Türkiye'nin en hızlı büyüyen 2. , Avrupa ve Ortadoğu'nun da 40. teknoloji şirketi olmuştur. Armut 2017 yılının sonunda HomeRun markası ile ABD, İngiltere, Romanya, Mısır ve Suudi Arabistan'da da hizmet vermeye başlamıştır. Çeşitli girişimcilik ödülleri kazanan Değim, en son 2018 yılında Ekonomist dergisi tarafından gerçekleştirilen Yılın İş İnsanları ödüllerinde Yılın Kadın Girişimcisi ödülünü almıştır.
Dilara Bostancıoğlu
DİLARA BOSTANCIOĞLU
Dilara Bostancıoğlu 1999 doğumlu ve Spoonsor.com'un kurucusudur.Kabataş Erkek Lisesi'nde bu sene lise 4.sınıfa başladı. Okulunda düzenlediği etkinlikler sırasında yaşadığı problem olan sponsor bulmak ile ilgili bir çözüm geliştirerek Spoonsor.com'u kurdu. Başta lise ve üniversite etkinliklerine manuel olarak sponsor bularak başlayan ekip,bu platformu bir websitesi haline getirerek etkinlikler için sponsor bulma,markalar için tanıtım yapamama sorununu dijital bir çözüm haline getirdi.Birkaç ay içerisinde 110 etkinlik ve 90 marka bu platforma dahil oldu. Spoonsor.com her gün hızla büyümekte olan ve ekibinin tamamını farklı liselerden genç girişimciler oluşturan bir startup.
Duygu Öktem
DUYGU ÖKTEM CLARK
Bilgisayar Muhendisi olan Duygu Öktem Clark, Bilisim Sistemleri alanindaki yuksek lisansini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Son 3,5 senedir Silikon Vadisi’nde yaşayan Oktem Clark, Avrupali fonlarla birlikte erken aşama teknoloji startuplarına yatırım yapan DO Venture Partners’in kurucusudur. Oncesinde Türkiye’de ilk kez özel bir şirket bünyesinde hayata geçirilen startup hizlandırma programı olan Turk Telekom Pilot’u sıfırdan kurmus ve yönetmiştir. Buprogramla 30’dan fazla startupa yatırım yapmiş, Harvard Business Review’e konu olmus ve pek çok ödule layık görülmüştür. öncesinde ise Turk Telekom’un en genç yöneticisi olarak şirketin toplam proje büyüklüğü 100M$’I aşan Ar-Ge ve inovasyon projelerini yönetmiştir. Daha öncesinde ise Tubitak’in Avrupa Birligi Ofisi’nde görev yapmiş, Türkiye’nin teknoloji projelerinden sorumlu olarak ülkemizi Avrupa Komisyonu’nda temsil etmiş, Turk ve Avrupalı şirketlerin ortaklık yaptigi toplamda 150M$’I aşan Ar-Ge projelerinin geliştirilmesine öncülük etmiştir. Halen pek cok ulusal ve uluslararasi girisimcilik programinda juri olarak gorev yapmakta olan Öktem Clark’in, Silikon Vadisi’nde melek yatırımcı olarak yatırım yaptığı da 3 startup bulunmaktadir.
Elif Atmaca
ELİF ATMACA
Elif, lisede tanıştığı endüstriyel tasarıma aşık olup, tasarımcı olmalıyım heyecanı ile başladığı Gazi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden 2014’te mezun oldu. Stajlar, workshoplar ve katıldığı projeler sayesinde otobüsten beyaz eşyaya kadar pek çok farklı ürünün tasarım ve üretim süreçlerinde görev aldı. Üniversitede gönüllüsü olduğu Tegv’de 2 sene boyunca çocuklarla sanat atölyeleri yürüttü ve buradaki deneyimleri sonucunda çocukların hayal güçlerinin ve oyun süreçlerindeki yaratıcılıklarının onu ne kadar etkilediğini fark edip mezuniyet projemde bu alanda çalışmaya karar verdi ve ‘ toyi’ adında bir oyuncak sistemi tasarladı. Mezuniyetinden hemen sonra toyi ile iF Design Award kazanmak ise yapmak istediği şeyler için büyük bir motivasyon kaynağı oldu. İki sene boyunca ürün tasarımcısı olarak çalıştığı start-up şirketindeki macerası sonucunda da şu an kendi girişimiyle yola devam etmekte.
Emin Çapa
EMİN ÇAPA
İstanbul Üniversitesi gazetecilik mezunu olan Emin Çapa, Tempo Dergisi’nde kadrolu ekonomi muhabiri olarak kariyerine başlamıştır. Sabah Gazetesi’nde 5 sene ekonomi muhabirliği yapan ve Endüstriyel İlişkiler üzerine haftalık köşe yazıları yazan Çapa, bir dönem TÜSİAD’da Başkan Danışmalığı da yapmıştır. CNN TÜRK’te Ekonomi İstihbarat Şefi, Ekonomi Haber Müdürü ve Ekonomi Müdürü olarak görev yapmıştır. Halen, çeşitli konferanslarda konuşmacı olarak yer almaktadır.
Emre Alettin Keskin
EMRE ALETTİN KESKİN
Kimlikteki adı Emre Alettin Keskin olarak geçmesine rağmen çocukluğundan ve Kozmos’tan Evrensel’i, yetişkinliğinden ve dostlarından Kamil’i aldı. Evrensel Kamil oldu. Uşak’tan başlayarak Eskişehir, Van ve İstanbul’da yaşadı, düğün ve kafe şarkıcılığı, pidecide getir götürcülük, amatör güreşçilik, boncuk tasarımı, geçici dövmecilik, boya badana işleri yaptı. Son on yıldır Görsel Sanatlar ve Grafik Tasarım alanında üretici ve eğitimci. “Rastlantıları disipline etmek” misyonuyla hem görsel, işitsel alanlarda çalışmalar yapmaya başlayıp, hem de rastlantılarını Van ve İstanbul’daki eğitimcilik hayatıyla disipline edince erken çocukluk eğitiminden yetişkin yaş düzeyine “Sor, Keşfet, Üret” adında bir sistem tasarladı ve geliştirmeye devam ediyor. “Hayal Gücü Merkezi” ve “Yeni Nesil Öğrenme” yapılarının kurucularından. Halen tanıştığı insanlarla “rastlantılarını disipline ediyor”.
Ercüment Büyükşener
ERCÜMENT BÜYÜKŞENER
2003 yılında tamamen internet üzerinde konumlandırdığı “Hayal Akademisi” yeni nesil iletişim hizmetleri markasını hayata geçirdi. 2005 yılına kadar sektöründe öncü firmalara dijital projeler hazırladı. Büyükşener, dijital iletişim alanında PR, Reklam ajanslarına ve markalara “Sosyal Medya ve Dijital İletişim Danışmanlığı” hizmeti vermektedir. Akademik alanda ise İstanbul Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler Programı “Sosyal Medya ve Dijital İletişim” derslerini “Öğretim Görevlisi” ünvanıyla 2011 yılından bu yana, 2010 yılından bu yana ise Kadir Has Üniversitesi / Sosyal Medya Akademisi programında eğitim vermeye devam etmektedir. Profesyonel iş hayatının yanı sıra “Sosyal Medya, Marka Toplulukları, Dijital İletişim ve Dijital Trendler” konusunda üniversiteler başta olmak üzere birçok seminer, kurultay ve workshopta konuşmacı olarak yer almıştır. Kişisel blogu olan http://www.ercument.org ‘ta sektör ve kişisel tecrübelerini yazmaktadır.
Ergün Güler
ERGÜN GÜLER
1974 yılında Berlin’de doğan Ergün Güler Vestel’deki kariyerine 1999 yılında Finans Uzmanı olarak başlamış, 2006 - 2012 yılları arasında Vestel Şirketler Grubu Mali İşler ve Hazine’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Mayıs 2012’de Zorlu Holding Kurumsal Risk ve Hazine Koordinatörü olarak atanan Ergün Güler, 2012 senesinin Ekim ayından bu yana Vestel Ticaret A.Ş.Yurtiçi Satış&Pazarlama Genel Müdürlüğü görevini yürütmektedir. Ergün Güler, Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme lisansı ve Bilkent Üniversitesi MBA yüksek lisansına sahiptir. Evli ve 1 çocuk babasıdır. Kendisi İngilizce ve Almanca konuşmaktadır.
Prof. Dr. Erhan Erkut
PROF. DR. ERHAN ERKUT
Erhan Erkut, lisans derecesini 1980’de Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden, doktorasını ise 1986’da Florida Üniversitesi’nden aldı. 1985-2005 yıllarında Alberta Üniversitesi İşletme Fakültesinde ders veren Prof. Erkut bu dönemde “INFORMS Teaching of Management Science Practice Award” ile “3M Teaching Fellowship” başta olmak üzere dokuz eğitim ödülü ile Canadian Operational Research Society tarafından verilmiş beş başarı ödülü aldı, ve 50’den fazla hakemli dergi makalesi yayınladı. Eğitim ve araştırmanın yanında birçok endüstriyel projeyi de yöneten Prof. Erkut, Centre for Excellence in Operations adlı bir uygulamalı araştırma merkezi kurdu, ve INFORMS Transactions in Education dergisinin kurucu editörlüğünü yaptı.
2005’de Türkiye’ye dönen Prof. Erkut, 2005-07 arasında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanlığı, 2008-13 arasında Özyeğin Üniversitesi Rektörlüğü, 2014′den bu yana ise MEF Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı görevlerinde bulundu. İstanbul Erkek Lisesi Eğitim Vakfı, Kariyer Planlama Derneği, ve Bilim Kahramanları derneklerinde yönetim kurulu üyeliği yapan Prof. Erkut, son yıllarda Türkiye’de girişimcilik ve yetkinlik gelişimi konularında aktif olarak çalışmaktadır.
Evrim Kuran
EVRİM KURAN
Evrim Kuran, Hacettepe Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Sabancı Üniversitesi’nde Executive MBA bölümlerinde öğrenim görmüştür. 2006 yılından bu yana kurucu ortağı olduğu Dinamo Danışmanlık’ta kuşak araştırmaları ve işveren markası çalışmaları yapmaktadır. Çeş̧itli sektörlerde pek çok ulusal ve global markanın işveren markası danışmanlığını yapan Kuran, işveren markası alanında dünyanın önde gelen araştırma ve danışmanlık şirketi Universum’un Orta Doğu Direktörlüğünü de sürdürmektedir. Evrim Kuran aynı zamanda People Make the Brand’in yaratıcısı ve küratörüdür.
Kadir Can Kırkoyun
KADİR CAN KIRKOYUN
Kadir Can Kırkoyun, 1999 doğumlu ve Scode’un kurucu ortağıdır. Çorlu Ticaret Borsa Anadolu Lisesi’nden bu sene mezun olup Bahçeşehir Üniversitesi Yazılım Mühendisliği'nde öğrenimine başladı. Youtube partnerlik sistemleri, dijital tasarım gibi konular üzerinde çalıştıktan sonra asıl alanının yazılım olduğunun farkına vararak, bu alanda geliştirmeler yapmaya başladı. Scode, öğrencilerin ilgi alanlarına göre oluşturulmuş senaryolarla hem algoritma hem de programlama dili eğitimi sağlayan bir mobil eğitim teknolojisi ürünü. Öğrenci, örnek olarak uzay senaryosunu seçerek ilerliyor ve astronotun görevlerini kod yazarak tamamlıyor. Google Launchpad gibi birçok programdan mezun oldular.
Kalben
KALBEN
Asıl adı Kalben Sağdıç olan fakat dikkat çekici bir o kadar da anlamlı ismi ile çıkış yapan Kalben 1986 yılında İskenderun'da dünyaya gelmiştir. Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden burslu olarak mezun olan Kalben, aynı üniversitede Medya ve Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını da tamamlamıştır.

Müzik ile tanışıklığı henüz 8 yaşında başlayan Kalben, ilk olarak annesinin hediyesi olan klavye ile müzikle ilgilenmeye başlamış ardından 14 yaşında da ilk gitarını eline almıştır. Kalben'in İstanbul macerası ise üniversiteden mezun olduktan sonra kendi ayakları üzerinde durmak amacıyla başlamıştır. Ankara'dan İstanbul'a taşınan Kalben ilk zamanlarda marka müdürü, editörlük, proje yöneticiliği gibi görevlerde çalışmıştır. Bu sırada arkadaş ortamlarında ya da çok nadir çeşitli mekanlarda sahne alan şarkıcı, 2014 yılında yalnızca gitarının eşlik ettiği "Sadece" şarkısını söylerken videoya alınmış bu video kısa zaman içerisinde Türkiye Sofar Sounds videoları içerisinde tıklanma rekorları kırmıştır.

Kalben İstanbul'da bir çok mekanda sahne almış, Caz festivallerinde sahneye çıkmış ve konserler vermiştir. Kendine has bir hayran kitlesi kazanan ve müzik kariyerinde emin adımlarla ilerleyen Kalben'in ilk albümü ise 2016 Şubat ayında dinleyici ile buluşmuştur. Saçlar, Sadece, Haydi Söyle gibi dikkat çeken şarkıların bulunduğu albüm müzik listelerinde de en çok dinlenen ve mobil platformda en çok indirilenler arasında yerini almıştır.

2017 Yılında en iyi çıkış yapan kadın ödülüne layık görülmüştür. 2018 yılında ikincialbümü ‘’ Sonsuza Kadar ‘’ albümüyle türkiye listelerinden en çok dinlenen arasında yer almaya devam etmektedir.
Kiran Öcal
KİRAZ ÖCAL
Kiraz Öcal’ın sivil toplum dünyası ile aktif olarak tanışması Uludağ Üniveristesi Psikoloji bölümünde okurken AIESEC’e* katılması ile oldu. Bu esnada neleri ‘yapmayacağına’ karar verdi ve mezun olduktan sonra İngiltere’ye taşındı. Oradaki toplumsal yapı ve sivil toplum yapılanması çok ilgisini çekti. Oxfam’da gönüllülük yaptığı dönemde Birkbeck University of London’da STK Yönetimi programına katıldı. Yüksek lisansını Middlesex Üniversitesi’nde Uluslararası İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünde tezini ise “Uluslararası Şirketlerde Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Çeşitlilik Yönetimi” alanında tamamladı. Araştırma sonuçlarını ulusal ve uluslararası birçok konferans ve bilimsel kongrede paylaştı ve okuldan sonraki dönemde Comic Relief genel merkezde çalıştı. Edindiği deneyimleri ve yenilikçi yöntemleri özellikle Türkiye’de hayat geçirmek üzere üklesine döndü ve 2018 yılına kadar kurumsal şirketlerde görev aldı. Çalışma hayatında; kurumsal sürdürülebilirlik, çeşitlilik yönetimi, toplumsal cinsiyet, kadının güçlenmesi, kurumsal gönüllülük, insan kaynakları yönetimi, koçluk ve futbolda psikolojik performans danışmanlığı alanlarında uzmanlaştı. 2014 yılından beri Kızlar Sahada’da gönüllü olarak çalışan Kiraz, imece süreci ile KS’nin ilerleyişinde daha fazla rol aldı. Proje kuluçka sürecine katılmaya hak kazandıktan sonra kurumsaldaki işinden ayrılarak Kızlar Sahada’ya kurucu ortak olarak geçiş yaptı.
Özgür Demirtaş
PROF. DR. ÖZGÜR DEMİRTAŞ
K. Özgür Demirtaş Ankara’da dünyaya geldi. İlkokul eğitimini Manisa’nin Salihli ilçesinde tamamladı. Orta okul ve lise eğitimini İzmir’de tamamladı. Üniversite yerleştirme sınavında Türkiye’de ilk 50 öğrenci arasında yer aldı. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği’ni başarı ile tamamladı. Amerika Birleşik Devletleri, Boston College’da ana dalından farklı bir dal olan Finans alanında 5 yıl içerisinde doktora çalışmalarını tamamlayarak 27 yaşında (2003 yılında) doktor ünvanını kazandı. 2003 yılında, Yardımcı Doçent ünvanını alarak Baruch College City University of New York‘ta göreve başladı. Yine 2003 yılında, Finans bölümü içerisinde ve 2004 yılında, İşletme Fakültesi içerisinde en iyi öğretim üyesi seçildi. 2005 yılında, tüm ana bilim dalları ve tüm fakülteler arasında en iyi öğretim üyesi seçilerek “Üstün Öğretim Madalyası’nı” Madison Square Garden’da aldı. 2012 yılında New York University (NYU) Stern School of Business Finans Bölümü’nde en yüksek öğretim değerlendirmesini aldı. Çalışmaları dünyanın önde gelen akademik dergilerinde (Journal of Monetary Economics, Management Science, Journal of Financial and Quantitative Analysis ve Journal of Business Economic and Statistics) yayınlandı. 25’in üzerinde akademik yayın yaptı. Kitap çalışması Elsevier tarafından basım için kabul edildi. İlki 2004 yılında olmak üzere, araştırmaları City University of New York tarafından 6 sene boyunca ödüllendirildi. 31 yaşında Doçent Doktor ve yine 2007 yılında, Tenür (ömrünün sonuna kadar City University of New York’ta çalışma ve üniversiteden çıkarılamama hakkı) ünvanlarını aldı. 2010 yılında Sabancı Üniversitesi’nden İşletme Fakültesi Finans Kürsü Başkanlığı ve Profesörlük teklifi aldı. Yine aynı yıl Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada ve İskoçya’da yapılan 1 Milyon profesör için yapılan 10-Milyon’u aşkın öğrenci değerlendirmesi sonucunda, ilk 20 içerisinde gösterildi. 2012 yılı Eylül ayında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Tenür hakkını bırakarak Sabancı Üniversitesi’ne Finans Kürsü başkanı olarak katıldı. Yine 2012 yılında Marie Curie Araştırma Fonunu almaya hak kazandı. 100,000 Euro değerindeki Proje, AB tarafından, Türkiye genelinde, Ekonomi dalında kendi proje başvuru döneminde desteklenen tek proje oldu. Prof. Dr. Özgür Demirtaş, aynı zamanda, Türkiye’nin ilk Tasarruf ve Finansal Okur Yazarlik Derneğinin (FODER) Kurucu Yonetim Kurulu üyeliğini, ve Türkiye Genç Işadamları Derneği (TUGIAD), TAYSAD ve DASK danışmanlıklarını da üstlenmiştir.
Refik Anadol
REFİK ANADOL
Refik Anadol, Medya sanatçısı, tasarımcı ve mekânsal düşünür. Canlı görsel / işitsel performans, sürükleyici tesisler ve mimari fotoğraf alanında çalışan bir medya sanatçısı ve tasarımcısıdır. Medya sanatlarını mimariye yerleştirirken dijital olmayan gerçeklerin olmadığı bir dijital mimari geleceğin olasılığını sorgular. İç ve dış mimari oluşumların işlevlerini yeniden tanımlayan çalışmalar üreterek, alternatif gerçekleri görselleştiriyor. Microsoft Research’ın En İyi Vizyon Ödülü, Alman Tasarım Ödülü, UCLA Art + Mimarlık Yosun Ödülü, California Üniversitesi Sanat Ödülleri Araştırma Enstitüsü, SEGD Global Tasarım Ödülü ve Google’ın Sanat ve Makine İstihbaratını da içeren bir dizi ödül, ödülün sahibidir.
Selçuk Şirin
PROF. DR. SELÇUK ŞİRİN
New York Üniversitesi’nde (NYU) Profesör olarak davranış bilim ve istatistik dersleri vermekte, eğitimden gelişime geniş bir alanda araştırmalar yapmaktadır. İlkokula Kars Yiğitkonağı Köyü’nde başlamış ve liseyi Göle’de bitirmiştir. ODTÜ’den lisans, SUNY’den yüksek lisans ve Boston College’dan doktora derecesi almış olan Şirin 100’ü aşkın bilimsel yayına imza atmıştır. Boston College ve NYU’dan Ögretim Üyesi Mükemmeliyet Ödülü, ABD Çocuk Gelişimi Vakfı’ndan Araştırmacı Ödülü, dünyadaki en büyük eğitim araştırmacılar derneği AERA’dan Araştırma Büyük Ödülü, ve Jacob Vakfı’ndan 2018 Sosyal Girişimcilik Ödülü almıştır. Selçuk Şirin 2015 yılında ABD Bilimler Akademisi Komisyonuna seçilmiştir. 2014 yılından itibaren Hürriyet’te haftalık köşe yazıları yazan Selçuk Şirin’in “Yol Ayrımındaki Türkiye: Ya Özgürlük Ya Sefalet” ve “Bir Türkiye Hayali” adli iki Türkçe kitabı, “Muslim American Youth: Understanding Hyphenated Selves Through Multiple Methods” adlı bir İngilizce kitabı ve çocuklara yönelik pek çok alıştırma kitabı bulunmaktadır.
Soner Canko
SONER CANKO
1990 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olan Dr. Soner Canko, aynı üniversitenin İktisat Fakültesi’nde yüksek lisans ve doktora dereceleri almıştır. Kariyerine Dışbank’ta başlayan Dr.Soner Canko, Procter&Gamble, Citibank, Hewlett-Packard ve Bileşim A.Ş’de yönetici olarak çeşitli görevler üstlenmiştir. First Data Türkiye Kurucu Genel Müdürlüğü sonrasında Ziraat Bankası’nda Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulunan Dr.Canko, Temmuz 2011’den itibaren Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır.
M. Tuğrul Tekbulut
M. TUĞRUL TEKBULUT
Logo’nun kurucu üyelerinden M. Tuğrul Tekbulut, 1980 yılında Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1983 yılında aynı bölümden yüksek lisans derecesini aldı. 2006 yılında Sabancı Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü’nden yüksek lisans derecesi aldı. Harvard Business School bünyesindeki Owner and President Management programından mezun oldu. 1984 yılında arkadaşları ile birlikte bugün Logo Grup altında toplanan yazılım girişimini kurdu. Bilişim, girişimcilik ve yenilikçilik konusunda birçok sivil girişimin kuruluşunda öncülük yaptı; Türkiye Bilişim Vakfı ve Yazılım Sanayicileri Derneği’nin kuruluşunda görev aldı, TÜSİAD Girişimcilik ve Yenilikçilik Çalışma Grubunu kurdu. 2006-2009 yılları arasında Bilişim Sanayicileri Derneği TÜBİSAD’ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten M. Tuğrul Tekbulut, halen Logo Grubu’nda Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.
Zeynep Dereli
ZEYNEP DERELİ
Ülkemizin ve toplumun kültürel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak teknoloji okuryazarları ve geleceğin girişimcilerini yetiştirmek amacıyla Türkiye’nin ilk ve tek odağı insan olan Teknoloji ve İnsan Kolejleri’ni (Tink) kuran Zeynep Dereli, eğitimin günümüz şartlarına adapte edilebilmesi için farklı ülkelerdeki eğitim modellerini incelemiş ve elde ettiği bilgiler ışığında Tink’i hayata geçirmiştir. Henüz kariyerinin başlarında İstanbul’daki Dundas&Ünlü Menkul Kıymetler’de Birleşme ve Satın Alma bölümünde çalıştı. Bu görevi sonrasında Londra’da Shell Trading and Shipping firmasında Risk analizi, Araştırma ve Mevzuat Uyum takımlarında yer aldı. Türkiye’ye döndükten sonra Shell Türkiye’de Finansal Analizci ve Tedarik Analizcisi olarak çalıştı. Kariyerinin ikinci bölümüne ise ülkemiz ekonomisinin kalkınmasına destek veren değişik kuruluşlarda görevler üstlenerek devam etti. Bunlardan ilki Atlantik Konseyi Karadeniz Enerji ve Ekonomik Forumu’nun direktörlüğüydü. Ayrıca bir dönem SKY Türk ve CNBC-E kanallarında siyaset gündemine ilişkin haftalık “Liderler ve Kararlar” programını hazırlayıp sundu. Daha sonra düşünce kuruluşlarından Türk Politika Forumu’nun Genel Koordinatörlüğü’nü yürüttü. Tüm bunların yanı sıra GLOW İletişim firmasının ve APCO Türkiye’nin kuruculuğunu ve CEO’luğunu üstlendi. Bundan evvel, DRUM (Dialogue, Respect and Understanding through Music) isimli sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi. Londra’daki SOAS Üniversitesi’nde Kalkınma Ekonomileri alanında yüksek lisans yaptı ve Princeton Üniversitesi’nden mühendislik ve Orta Doğu Araştırmaları Sertifikasıyla mezun oldu. Zeynep Dereli’nin katıldığı diğer sosyal sorumluluk projeleri arasında yönetim kurulunda olduğu Türk İngiliz Ticaret Odasi, TÜBİSAD ve Digit4Turkey ile kurucularından olduğu Endeavour bulunuyor.