MZV Gençlik Zirvesi, 19 Kasım 2017’de birbirinden farklı alanlarda uzman konuşmacılarla gençleri bir araya getirdi.Zirve ile ilgili haberler için sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz!

KONUŞMACILAR


Konuşmacılar hakkında detaylı bilgi için konuşmacıların üzerine geliniz.


Prof. Dr. Acar Baltaş
Prof. Dr. Acar Baltaş
Türkiye’de geniş kitlelere, psikolojinin insan ihtiyaçları ve iş hayatının sorunları için bir çözüm olduğunu gösteren öncülerden biri olan Prof. Dr. Acar Baltaş, “Üstün Başarı” kitabı ile öğrenmenin nöro-bilimsel temelleri ile öğrencilerin ihtiyaçları arasında köprü kuran ilk çalışmaya da imza attı. Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladıktan sonra doktorasını Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yüksek beyin fonksiyonları konusunda yaptı. Prof. Dr. Acar Baltaş Türkiye Futbol Federasyonu ve Harp Akademileri bünyesinde de çalışmalara imza atmıştır. Halen, Prof. Dr. Zuhal Baltaş’la kurucusu oldukları Baltaş Grubu’nda görev yapmaktadır.
Prof. Dr. Aytül Erçil
Prof. Dr. Aytül Erçil
Prof. Dr. Aytül Erçil Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği ve Matematik Bölümlerinden lisans, Brown Üniversitesi, uygulamalı matematik bölümünden yüksek lisans ve doktora derecesini almıştır. 5 yıl General Motors Araştırma Laboratuvarında çalışan Erçil, Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği ve kurucusu olduğu BUPAM Yapay Görme Laboratuvarı’nın direktörlüğünü yapmıştır. 2001 yılından bu yana Sabancı Üniversitesi’nde öğretim üyeliği ve kurucusu olduğu VPALAB yapay görme laboratuvarının direktörlüğünü yapmaktadır. Uluslararası projelerde görev yapan Erçil, çeşitli derneklerde de aktif rol oynamaktadır. 2006 yılında kurduğu Vistek ISRA Vision, 2013’de yapay görme konusunda Avrupa’da 1 numara, dünyada 3. konumda olan Alman ISRA Vision firmasına satılmıştır.
Ayşe Şule Bilgiç
Ayşe Şule Bilgiç
Marmara Üniversitesi iletişim Fakültesi’ni ikincilik derecesiyle bitiren Ayşe Şule Bilgiç, mezun olduktan sonra iletişim dünyasının çeşitli kollarında görev yapmıştır. 2003 yılında, “Rüzgarın Kızı” takma adıyla Hürriyet’in “Otoyaşam” ekinde motosiklet yazıları ile ilk kez profesyonel olarak yazmaya başlamıştır. 2004 yılında televizyon ve sinema dünyasına adım atarak kendi yapım ve prodüksiyon şirketini kuran Ayşe Şule Bilgiç, çeşitli yapımların yapımcılığını ve senaristliğini üstlendi. 2008 yılından bu yana, çizgi film sektöründe başarılı çalışmalara imza atan Ayşe Şule Bilgiç, çocukların vazgeçilmezi olan Pepee’nin de yaratıcısı.
Bager Akbay
Bager Akbay
1976, İstanbul doğumlu Bager Akbay, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İletişim Tasarımı ve Linz Sanat Üniversitesi’nde Interface Cultures eğitimi aldı. Bager, İstanbul, Kara Tiyatro’da aktör ve kuklacı olarak yaptığı çalışmaların ardından 10 yıldır kendi alanında çeşitli üniversitelerde ders vermekte ve yaşamını sanat ve bilim arasında deneyselci bir şekilde sürdürmektedir. Bager Akbay, şu anda çeşitli üniversitelerde dersler vermekte, tasarım sektöründeki firmalara danışmanlık yapmakta ve iskele47 adlı atölyede sanat çalışmaları yapmaktadır.
Bora Koçyiğit
Bora Koçyiğit
1977 doğumlu Bora Koçyiğit, mezun olduktan sonra finans sektöründe çalışmalarına başlamıştır. Çeşitli girişimcilik tecrübelerinin ardından 2005 senesinde en büyük ilgi alanı olduğu belirttiği spor alanında çalışma fırsatı yakalamış ve Digiturk “Spor Hakları” biriminde görev yapmıştır. Spor kulüpleri, federasyonlar, UEFA ve Wimbledon gibi kurumlarla işbirlikleri yaptıktan sonra 2014 yılında halen ülke müdürlüğünü sürdürdüğü Riot Games Türkiye ofisinde görev yapmaya başlamıştır. ‘beni ben yapan’ diye tanımladığı 4 şeyi, spor, oyunlar, kariyer ve sosyal çevre olarak tanımlayan Koçyiğit, Türkiye’yi dünya oyun pazarının en önemli oyuncularından biri haline getirmeyi diliyor.
Buğra Kuloğlu
Buğra Kuloğlu
Appsilon Diamond Works'un kurucu ortağı ve CEO'su olan Buğra Kuloğlu, Sabancı Üniversitesi Elektronik Mühendisliği ve Malzeme Mühendisliği bölümlerinde çift anadal, Fizik ve Enerji alanlarında yan dal yaparak mezun olmuş, lisans eğitimi sürecinde Massachussetts Institute of Technology'de çeşitli bilimsel araştırma projelerinde görev almıştır. Appsilon Diamond Works, laboratuvar ortamında elmas sentezi gerçekleştirebilen dünya çapında 6 şirketten birisidir. Faliyet alanları arasında mücevherat, savunma sanayi ve kozmetik sektörleri bulunmaktadır.
Ceza
Ceza
Med Cezir albümü ile 2002 yılında müzik dünyasına adım atan Ceza, pek çok albüm ve single çalışması yayımladı. ABD'li efsanevi rap sanatçısı Tech N9ne'ın "Worldwide Choppers" parçasında rap müziğin dünya genelinde önemli isimleri ile birlikte yer aldı. MTV EMA ödülü alan ilk Türk müzisyen unvanın da sahibi olan Ceza’nın, 2015’de yayınladığı “Suspus” albümü, iTunes tarafından yılın En İyi Rap /Hip Hop albümü seçildi. Ünlü rapçi, albümle aynı adı taşıyan şarkısıyla, NPR (National Public Radio) Müzik’in en iyi şarkıları listesinde yer alan tek Türk sanatçı oldu. Ceza, yakın zamanda Eurobasket 2017’de ülkemizi temsil eden 12 Dev adam için “12 Dev” adında yeni bir şarkı yayınlandı.
Emin Çapa
Emin Çapa
İstanbul Üniversitesi gazetecilik mezunu olan Emin Çapa, Tempo Dergisi’nde kadrolu ekonomi muhabiri olarak kariyerine başlamıştır. Sabah Gazetesi’nde 5 sene ekonomi muhabirliği yapan ve Endüstriyel İlişkiler üzerine haftalık köşe yazıları yazan Çapa, bir dönem TÜSİAD’da Başkan Danışmalığı da yapmıştır. 1999 yılından bu yana CNN TÜRK’te Ekonomi İstihbarat Şefi, Ekonomi Haber Müdürü ve halen Ekonomi Müdürü olarak görev yapmıştır. Çeşitli programlar hazırlayıp sunan Emin Çapa, seçim yayınlarında CNN TÜRK’ün kıdemli ekran yüzleri ve değerli konukları ile beraber aralıksız 18 saatten fazla ekranda kalıyor, rakamların verdiği mesajları analizlerini paylaşıyor.
Eray Erdoğan
Eray Erdoğan
1992 yılında Ankara’da doğan Eray Erdoğan, lise eğitimini Robert Kolej'de, üniversite eğitimini Koç Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Üniversite öğrencisiyken bir eğitim teknolojileri startup'ı olan "Lala"yı kurmuştur ve 1 sene içerisinde girişimine 3.6 milyon TL değerlemeyle yatırım almıştır. Üniversiteden mezun olduktan sonra aktivist giyim markası "reflect"i ve ardından yeni nesil haber kaynağı "Ontrava"yı kurmuştur. Girişimcilik Vakfı'nın ilk fellowlarından olan Eray Eroğan aynı zamanda Yenibirlider Derneği'nin kurucu üyesi ve Başka Bir Okul Mümkün Derneği'nin İstanbul temsilcisidir.
Prof. Dr. Erhan Erkut
Prof. Dr. Erhan Erkut
Erhan Erkut, lisans derecesini 1980’de Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden, doktorasını ise 1986’da Florida Üniversitesi’nden aldı. 1985-2005 yıllarında Alberta Üniversitesi İşletme Fakültesinde ders veren Prof. Erkut bu dönemde “INFORMS Teaching of Management Science Practice Award” ile “3M Teaching Fellowship” başta olmak üzere dokuz eğitim ödülü ile Canadian Operational Research Society tarafından verilmiş beş başarı ödülü aldı, ve 50’den fazla hakemli dergi makalesi yayınladı. Eğitim ve araştırmanın yanında birçok endüstriyel projeyi de yöneten Prof. Erkut, Centre for Excellence in Operations adlı bir uygulamalı araştırma merkezi kurdu, ve INFORMS Transactions in Education dergisinin kurucu editörlüğünü yaptı.

2005’de Türkiye’ye dönen Prof. Erkut, 2005-07 arasında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanlığı, 2008-13 arasında Özyeğin Üniversitesi Rektörlüğü, 2014′den bu yana ise MEF Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı görevlerinde bulundu. İstanbul Erkek Lisesi Eğitim Vakfı, Kariyer Planlama Derneği, ve Bilim Kahramanları derneklerinde yönetim kurulu üyeliği yapan Prof. Erkut, son yıllarda Türkiye’de girişimcilik ve yetkinlik gelişimi konularında aktif olarak çalışmaktadır.
Evrim Kuran
Evrim Kuran
Evrim Kuran, Hacettepe Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Sabancı Üniversitesi’nde Executive MBA bölümlerinde öğrenim görmüştür. 2006 yılından bu yana kurucu ortağı olduğu Dinamo Danışmanlık’ta kuşak araştırmaları ve işveren markası çalışmaları yapmaktadır. Çeş̧itli sektörlerde pek çok ulusal ve global markanın işveren markası danışmanlığını yapan Kuran, işveren markası alanında dünyanın önde gelen araştırma ve danışmanlık şirketi Universum’un Orta Doğu Direktörlüğünü de sürdürmektedir. Evrim Kuran aynı zamanda People Make the Brand’in yaratıcısı ve küratörüdür.
Hande Çilingir
Hande Çilingir
Hande Çilingir, London School of Economics, Economics & Management bölümünden mezun olduktan sonra Shanghai University’de ‘International Chinese and Culture’ yüksek lisans programını bitirmiştir. PepsiCo, Zorlu Holding, Eczacıbaşı, Alarko gibi şirketlerde fınans, iç denetim, pazarlama ve satış gibi departmanlarda çalışan Çilingir, çeşitli girişmlere de imza atmıştır. 2011’de kurduğu Insider ile, dönüşüm (conversion) optimizasyonu ve öngörüsel tahminleme odaklı hizmetler sunuyor. 4 yıl önce kurulan şirket, Londra, Moskova, Singapur, İstanbul, Dubai, Warsaw, Kuala Lumpur ve Jakarta’da ofislerinde 200'ü aşkın müşteriye hizmet veriyor. Microsoft tarafından yılın En başarılı Kadın Girişimcisi seçilen Hande Çilingir aynı zamanda bir Endeavor Girişimcisidir.
İhsan Elgin
İhsan Elgin
Kurumların girişimcilik dönüşümünü yöneten Core Strateji şirketinin kurucusu olan İhsan Elgin, seviye yatırımcılar için tek pazar analiz platformu olan Startups.Watch'un ve FinTech İstanbul'un kurucu ortağıdır. İhsan Elgin 2000 yılında iş hayatına başlamıştır ve 2007’de Climateminder şirketinin kurucu ortağı olarak girişimcilik dünyasına giriş yapmıştır. 2011 Mayıs ayından bugüne kadar 60 şirketi hayata geçiren Türkiye’nin ilk teknoloji hızlandırma programı olan Girişim Fabrikası’nı Özyeğin Üniversitesi bünyesinde kuran Elgin, üniversitede Girişimcilik Merkezi direktörü olarak görev yapmaya başlamıştır. Seminerler ve yüksek lisans seviyelerinde dersler veren İhsan Elgin, Business Leaders Startup dergisinde yazılar yazmaktadır.
Mert Arman
Mert Arman
2012 yılında Enka Koleji’nden, 2016 yılında ise Özyeğin Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden Onur derecesiyle mezun olmuştur. Girişimcilik kariyerine, üniversiteden mezun olmadan başlayan Mert Arman, YazılımBulutu ile Türkiye Bilişim Derneği’nin düzenlediği “Bilişim Yıldızları” yarışmasında birinci olmuştur. Bir sonraki girişimi Getsy olan Arman, Microsoft’tan 120.000 $, Facebook’tan 40.000 $’lık teknik destek almıştır. Getsy ekibiyle beraber kurduğu espor girişimi Flank Esports ile Türkiye’deki ilk ve tek espor platformuna imza atmıştır. Flank Esports 2017 senesinde Cannes Lions’a seçilen globaldeki 50 girişimden biri olmuştur
Merve Özkaynak
Merve Özkaynak
İstanbul’da dünyaya gelen Merve Özkaynak, lise eğitiminden sonra erken iş hayatına atılarak Vakko ve Pronovias’ta Moda Danışmanı, sonrasında da Chanel’de supervisor olarak görev yaptı. Üniversite yıllarında bir yandan iletişim bölümünde okuyarak eğitim hayatına devam eden Merve, diğer yandan da reklam ajanslarında çalıştı. Mezun olduktan sonra kariyerine bir reklam ajansında müşteri temsilciliği yaparak başladı, sonrasında Revlon / CND’de Pazarlama Müdürü olarak devam etti, ardından da Meredith dergi grubunda Dijital Pazarlama Müdürlüğü yaptı. Dijital medya dünyasındaki 5 yılı aşkın deneyimi ve öncesinde moda alanında edindiği profesyonel tecrübesini birleştirerek kurduğu YouTube kanalı ile 2 sene içerisinde Türkiye'de güzellik ve stil kategorisinin en büyüğü haline gelmeyi başaran Özkaynak, kaliteli içerikleri ve güvenilir yönlendirmeleri ile Google tarafından düzenlenen, sadece kendi alanında bir numara olan isimlerin bulunduğu YouTube Top Creator programına seçildi.
Murat Yeşildere
Murat Yeşildere
Danışman, Yazar Murat Yeşildere Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. Manchester UMIST’ten İşletme Ekonomisi dalında yüksek lisans derecesini alan Yeşildere, kariyerine Fon Yönetimi ve Hazine sektöründe devam etmiştir. 2000 yılından bu yana, İstanbul Egon Zehnder ofisinde Yönetici Ortak olarak Türkiye, CIS ve Kafkasya bölgelerine liderlik ediyor. Fenerbahçe Spor Kulübü, 1907 Derneği, PWN, Yönetim Kurulu’nda Kadın ve PERYÖN üyesi olan Murat Yeşildere, profesyonel kariyerinin yanında halen Platin dergisinde liderlik, ekonomi, finans, insan kaynakları ve yöneti(şi)m konularında yazarlık yapmaya devam ediyor.
Orkun Işıtmak
Orkun Işıtmak
İzmir’de dünyaya gelen Orkun Işıtmak, YouTube hayatına oyun videoları yaparak başladı. Orkun, 2015’te kanal konseptini eğlence odaklı bir yöne çevirdikten sonra büyük bir ivme kazandı ve şu an 3.8 milyon aboneye ulaşmış durumda. Türkiye’de YouTube’un çehresini değiştiren ve YouTuber’lığı bir meslek olarak hayatımıza yerleştiren Orkun, ‘AVM’de Bir Gece Geçirmek’ videosuyla ana akım medyada da kendine sağlam bir yer edindi. Dünyanın birçok yerinde çektiği eğlenceli ve ufuk açıcı içerikleri ile Google tarafından düzenlenen ve sadece kendi alanında bir numara olan isimlerin bulunduğu YouTube Top Creator programına seçildi.
Ruhi Çenet
Ruhi Çenet
Ruhi Çenet, 1990’da Aydın’da doğdu. Lisedeyken aşırı tutkulu olduğu yazılım bilimini öğrenmek için bu işin mutfağı olan Hindistan’da okumaya gitti. Kısa bir süre için yazılım mühendisi olarak çalıştıktan sonra, içinde çok daha baskın hissettiği başka bir tutkunun olduğunu görerek işini bırakıp Türkiye’ye döndü. YouTube’da 4 seneyi aşkın bir süredir geleceğin penceresinden teknolojiye, geçmişin unutulmuş izlerinden tarihe, doğası kafeslerin dışında kalmış hayvanlar alemine ve daha birçok ilginç konuya ilgi duyan bir birey olarak farkındalık ile şaşırtmaya odaklı bilgi videoları hazırlamaya başladı.
Serdar Kuzuloğlu
Serdar Kuzuloğlu
1995 yılından bu yana medya sektöründe olan Serdar Kuzuloğlu, teknoloji trendlerini yakından takip etmiştir. Çeşitli gazete ve dergilerde düzenli yazılar yazan Kuzuloğlu, radyo ve televizyon programcılığı da yapmıştır. Doğan TV Holding kapsamında, grup markalarının dijital kurulumlarını tamamlayan Kuzuloğlu, MKM Medya adlı bir dijital ajans kurmuştur. Pek çok yeniliğe imza atarak devam ettirdiği kariyerine, yüksek lisans dersleri verip, blog yazıp, yayın yönetmenliği yaparak devam ediyor. Serdar Kuzuloğlu aynı zamanda çeşitli dijital projede yatırımcı ve girişimci olarak yer alıyor.
Prof. Dr. Talat Kırış
Prof. Dr. Talat Kırış
1986 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olan Prof. Dr. Talat Kırış, mezuniyetinin ardından yurt dışında çeşitli kliniklerde görev yaptı. Türkiye’de çeşitli projelerde görev yaptıktan sonra Nüroşirürji alanında ihtisas yaptı. Aldığı bursla Amerika’da eğitimine devam eden Kırış, çalışma hayatı boyunca Paris’te de bulunmuştur. Türkiye’de çeşitli kurumlarda çeşitli pozisyonlarda görev yaptıktan sonra 2015’ten bu yana Liv Hastanesi Nöroşirürji bölüm başkanlığını sürdürüyor. Prof. Dr. Talat Kırış aynı zamanda Dünya Nöroşirürji Dernekleri Federasyonu Serebrovasküler Hastalıklar Komitesi Başkanı.
Tunç Berkman
Tunç Berkman
1971 doğumlu Tunç Berkman, 1995 yılında Syracruse Üniversitesi’nde lisansını, 1998 yılında F.W. Olin Graduate School Of Business At Babson College’da yüksek lisansını tamamlamıştır. Pazarlama, Pazarlama İletişimi, Stratejik Planlama, Medya ve İş Geliştirme alanlarında çeşitli pozisyonlarında çalışmıştır ve aynı zamanda Türkiye'nin lisanslı ilk Melek Yatırımcıları arasındadır. Berkman, 2013 yılından bu yana Vestel Pazarlama’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Endeavor Danışma Kurulu, GYİAD ve 1907 dernekleri üyeliğinin yanısıra İTÜ Çekirdek Girişimcilik Danışmanı’dır.
Ufuk Tarhan
Ufuk Tarhan
ODTÜ Ekonomi Mezunu olan Ufuk Tarhan, 1982-2005 arasında çoğunluğu teknoloji olmak üzere çeşitli sektörlerde üst düzey yöneticilik yapmıştır. 2006 da M-GEN Gelecek Planlama Merkezi’ni, 2011’de M-GEN Dijital Ajansı kurmuştur. 2002 Yılı-Dünya Gazetesi-Bilişim Sektörünün En Başarılı İş Kadını Ödülünün sahibi olan Tarhan; 2009-2012 yıllarında Fütüristler Derneği Başkanlığı yapmıştır. Türkiye’nin ilk ve tek Fütürist kadın konuşmacısı olan Tarhan, 1 Mart Gelecek Günü’nün yaratıcısı ve küratörüdür. Dünyanın en iyi 100 Kadın Fütüristi listsinde tek türk olarak yer alan Tarhan, çeşitli platformlarda yazarlık yapmaktadır. Ufuk Tarhan aynı zamanda çeşitli üniversitelerde ders vermektedir.
Umut Kısa
Umut Kısa
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuştur, yüksek lisansını “Yönetim ve Organizasyon” alanında ve Paul Ekman Group’ta “İletişim ve Davranış Analizi” alanında Post Graduate çalışmalarını tamamlamıştır. Bugün itibariyle Bilgi Üniversitesi’ndeki iletişim doktorasını dijital yetkinliklere dönük olan tezi ile sürdürmektedir. Çalışma hayatını Koç Finansal Hizmetler, Deloitte ve Alstom, Sabancu gibi şirketlerde sürdürmüştür. Kalıtsal Aile Travmaları eğitimi alan Kısa, çeşitli başka eğitimlerin de ardından Paul Ekman tarafından “Uluslararası Eğitmen” statüsünde onaylanmıştır. 2012 yılında Para dergisi tarafından Türkiye’nin en etkili koçlarından biri olarak gösterilmiştir.
Zafer Elçik
Zafer Elçik
Otsimo’nun kurucu ortağı Zafer Elçik, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Üniversite öğrenciliğinin ilk yıllarından bu yana devam eden mobil uygulama merakı, çeşitli girişimleri hayata geçirmesiyle devam etti. Oyun geliştiriciliği hayatına, sivil toplum kuruluşlarıyla başladı. Ortağı ile birlikte, çeşitli hackathon’lara katılıp dereceler aldıktan sonra, katıldığı bir hackathon’da başlattığı Otsimo’yu 2 senedir yapıyor. Tüsiad tarafından Türkiye’nin En İyi İş Fikri ve Berkeley tarafından Dünyadaki En Başarılı 4. Sosyal Girişim seçilen Otsimo, Türkiye’de ve Amerika’da 13 bin’den fazla otizmli aileye ulaşıyor.