BİZİ EN İYİ SİZ
ANLATIYORSUNUZ

 • Tuba TEZER Tuba TEZER Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği
 • Aziz Cem YAMAN Aziz Cem
  YAMAN
  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Zeynep KUTLU Zeynep KUTLU Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi

Mehmet Zorlu

Bugün ondan fazla sektörde faaliyet gösteren, Türkiye’nin en büyük holdinglerinden Zorlu Holding’in harcında, Mehmet Zorlu’nun çalışkanlığı, dürüstlüğü ve hayalleri yer alıyor.

1919 yılında Denizli Babadağ’da dünyaya gelen Mehmet Zorlu, sahip olduğu iki şeye sıkı sıkı sarıldı: Ailesi ve dokuma tezgahı.

Çocuklarını büyütürken, günde sadece bir saat, o da öğle yemeği için eşine devrettiği dokuma tezgahında sahip olduğu değerlerle birlikte, hayatı ilmek ilmek dokudu. Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin ayağa kalkmak için uğraştığı yıllardı. Ülkede iğneden ipliğe her şeye ihtiyaç vardı. O yıllarda Mehmet Zorlu’nun hayali tüm Türkiye’yi kaliteli dokuma çarşaflarla tanıştırmaktı.

Bu hayali yalnızca dokuma üreterek gerçekleştiremeyeceğini biliyordu. 50’li yıllarda, oğulları büyümeye başlayınca, sadece kendi ürettiği değil, tüm Babadağ’ın ürettiği dokumaları Türkiye’nin her yerine götürmeye karar verdi ve Yükselen Kolektif Şirketi’ni kurdu.

Dokuma yaparken de, daha sonraki yıllarda ticarete atıldığında da hayallerinden ve değerlerinden hiç vazgeçmedi. Çocuklarına da hayallerinin peşinden gitmeleri için izin verdi; onları teşvik etti.

En büyük mirası dürüstlük ve çalışkanlık oldu. Tüm piyasa biliyordu ki, Mehmet Zorlu ve oğulları en kaliteli dokumayı satar, şartlar ne olursa olsun zamanında teslim eder, borcunu zamanında öderdi. “Sözünü zamanında yerine getiremezsen itibarını kaybedersin” derdi.

O yılların Anadolu kasabalarında, yüksek tahsil sayılabilecek Rüştiye’den yani ortaokuldan mezun olmuştu.

Çevresinde, sözü dinlenen, çalışmayı seven, dürüst biri olarak tanınıyordu. “İnsanın kazandığı her kuruşun hesabını verecek yüzü olmalı” diyordu. Mehmet Zorlu’nun bir hayali daha vardı: Hayat yokuşunda sahip olamadığı desteği, hayali olan başka insanlara sunmak. Özellikle de gençlere eğitim, kültür fırsatları sağlayacak bir şeyler yapmak.

 

Zorlu Holding

Hakkımızda

Amacımız

Hayal eden, kendine inanan ve güvenen nesiller yetişmesine katkıda bulunmak. Her alanda en iyiler arasında yer almaya hazırlanan gençlerin hayatında fark yaratmak.

Hedeflerimiz

Eğitim, kültür ve sağlık alanında gençleri destekleyerek hayata bir adım önde başlamalarına yardımcı olmak. Burslar, projeler, yarışmalar ve kültürel faaliyetler aracılığıyla, ülkemize ve tüm insanlığa katkıda bulunacak gençleri yetiştirecek projelere destek olmak. Kalıcı eserler yaratmak. Yardımlaşma ruhuyla, oluşturduğumuz değerleri toplumla paylaşmak.

İlkelerimiz

Vakfımız;

 • Açık, dürüst, şeffaf ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur.
 • Tüm siyasi fikirlere değer verir ama siyaset yapmaz, siyasi faaliyetlere katılmaz.
 • Burs, proje, yarışma ve yardımlaşma faaliyetlerinde çeşitliliğe ve kapsayıcılığa önem verir, din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmez.
 • Bursiyerlerin ve yardımlaşma faaliyetlerine katılanların gizliliğine önem verir; bilgilerini izinsiz paylaşmaz.

Hikayemiz

Kendine inanan ve güvenen nesiller için…

Zorlu ailesi, bir dokuma tezgahının başında başlayıp dünyanın sayılı sanayi devleri arasında devam eden yolculuğunda, önceliklerini hep “Ülkem, işim ve ailem” olarak belirledi. Baba Mehmet Zorlu, imkansızlıklar yüzünden bu topraklarda birçok kişinin hayallerini gerçekleştiremediğini görmüş, destek vermek istemişti. Mehmet Zorlu Vakfı’nın temelleri de bu desteği verme arzusuyla atıldı. 1991’de Mehmet Zorlu’nun isteği gerçekleştirildi ve ailenin doğum yeri olan Denizli Babadağ’da çok programlı lise inşa edildi. Onu, 1998’de anne Saide Zorlu adına İstanbul Avcılar’da açılan Anadolu Ticaret Meslek Lisesi izledi. Zorlu Holding kurucuları Zeki ve Ahmet Nazif Zorlu, bu topraklarda kazandıklarının bir bölümünü hayallerini gerçekleştirmek isteyen gençlerle paylaşmak için daha fazlasını yapmak istediler ve 1999 yılında babalarının adını taşıyan Mehmet Zorlu Vakfı’nı kurdular.

Eğitime destek

Zorlu Vakfı’nın eğitime desteği, o günden bugüne, yeni okullar ve öğrenci burslarıyla devam ediyor. Türkiye’nin her yerinde, ihtiyaca göre kurulan eğitim merkezlerinin yanı sıra, her yıl yüzlerce öğrenciye burs imkanı sağlanıyor.

21. Yüzyıl Yetkinlileri YETGEN adı altında düzenlenen eğitim programı ile her yıl yüzyüze ve canlı yayınlarla yüzlerce öğrenciye eğitim fırsatı sunuluyor.

Kültüre destek

Hayallerin bir insanın geleceğini nasıl şekillendirdiğini yaşayarak öğrenen Zorlu ailesi, hayalleri beslemenin yolunun sanattan geçtiğini biliyordu. Bunun için çocukların hayallerini besleyecek, onları geleceğe güvenle hazırlayacak bir sanat dalını destekleme kararı aldılar: Çocuk tiyatrosu. 2003 yılında kurulan Zorlu Çocuk Tiyatrosu ile 15 yılda, 14 farklı oyun ve 1.305 sahneleme ile 886.700 çocuğa ulaşıldı. Oz Büyücüsü’nden Kibritçi Kız’a, Bremen Mızıkacıları’ndan Kurbağa Prens’e birçok oyunu sahneye koyan Zorlu Çocuk Tiyatrosu, 100 binlerce çocuğu tiyatroyla tanıştırdı. Zorlu Çocuk Tiyatrosu, bu sezon Karton Şehir, Lunapark Gezegeni ve Hayal Çalan Cadı oyunlarıyla her hafta Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gösterilerine devam ediyor.

Yardımlaşma ve sağlığa destek

Vakıf bugüne dek okullara basketbol potaları yaptırmaktan, ihtiyaç olan eğitim kurumlarına uydu teminine kadar birçok alanda destek verdi.

Sağlık kuruluşlarına, aynî bağışlar yapıldı ve cihaz destekleri sağlandı.

Huzurevleri ve çocuk yuvalarının ev tekstili ihtiyaçları TAÇ markası aracılığıyla karşılandı.

Son İstiklal Savaşı gazisini ebediyete uğurlayana kadar İstiklal Savaşı gazilerine maddi destek verildi.

Terörle mücadele kahramanlarına destek olundu.

Türkiye’de ve dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan deprem, sel gibi felaketlerde afet bölgelerine gerekli malzemeler ulaştırıldı.

Mehmet Zorlu Vakfı, faaliyetleri kapsamında ihtiyaç duyanların her zaman yanında olmaya devam edecek.

Kurumsal yapımız

 • Yönetim kurulu
 • Berrin Zorlu
 • Tomru Dereköylü
 • Müzeyyen Dereköylü
 •  
 • Yürütme kurulu
 • Necmi Kavuşturan
 • Cem Köksal
 • Burak Okay
 • Burak Koçer
 • Fatih Dereköylü
 • Filiz Ova
 • Erol Birinci
 • Murat Şimşek
 • Şahika Özcan Ortaç
 • Zülal Öztürk Kaya