Mehmet Zorlu

Bugün ondan fazla sektörde faaliyet gösteren, Türkiye’nin en büyük holdinglerinden Zorlu Holding’in harcında, Mehmet Zorlu’nun çalışkanlığı, dürüstlüğü ve hayalleri yer alıyor.

1919 yılında Denizli Babadağ’da dünyaya gelen Mehmet Zorlu, sahip olduğu iki şeye sıkı sıkı sarıldı: Ailesi ve dokuma tezgahı.

Çocuklarını büyütürken, günde sadece bir saat, o da öğle yemeği için eşine devrettiği dokuma tezgahında sahip olduğu değerlerle birlikte, hayatı ilmek ilmek dokudu. Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin ayağa kalkmak için uğraştığı yıllardı. Ülkede iğneden ipliğe her şeye ihtiyaç vardı. O yıllarda Mehmet Zorlu’nun hayali tüm Türkiye’yi kaliteli dokuma çarşaflarla tanıştırmaktı.

Bu hayali yalnızca dokuma üreterek gerçekleştiremeyeceğini biliyordu. 50’li yıllarda, oğulları büyümeye başlayınca, sadece kendi ürettiği değil, tüm Babadağ’ın ürettiği dokumaları Türkiye’nin her yerine götürmeye karar verdi ve Yükselen Kolektif Şirketi’ni kurdu.

Dokuma yaparken de, daha sonraki yıllarda ticarete atıldığında da hayallerinden ve değerlerinden hiç vazgeçmedi. Çocuklarına da hayallerinin peşinden gitmeleri için izin verdi; onları teşvik etti.

En büyük mirası dürüstlük ve çalışkanlık oldu. Tüm piyasa biliyordu ki, Mehmet Zorlu ve oğulları en kaliteli dokumayı satar, şartlar ne olursa olsun zamanında teslim eder, borcunu zamanında öderdi. “Sözünü zamanında yerine getiremezsen itibarını kaybedersin” derdi.

O yılların Anadolu kasabalarında, yüksek tahsil sayılabilecek Rüştiye’den yani ortaokuldan mezun olmuştu.

Çevresinde, sözü dinlenen, çalışmayı seven, dürüst biri olarak tanınıyordu. “İnsanın kazandığı her kuruşun hesabını verecek yüzü olmalı” diyordu. Mehmet Zorlu’nun bir hayali daha vardı: Hayat yokuşunda sahip olamadığı desteği, hayali olan başka insanlara sunmak. Özellikle de gençlere eğitim, kültür fırsatları sağlayacak bir şeyler yapmak.

 

Zorlu Holding

Hakkımızda

Amacımız

Hayal eden, kendine inanan ve güvenen nesiller yetişmesine katkıda bulunmak. Her alanda en iyiler arasında yer almaya hazırlanan gençlerin hayatında fark yaratmak.

Hedeflerimiz

Eğitim, kültür ve sağlık alanında gençleri destekleyerek hayata bir adım önde başlamalarına yardımcı olmak. Burslar, projeler, yarışmalar ve kültürel faaliyetler aracılığıyla, ülkemize ve tüm insanlığa katkıda bulunacak yaratıcı, hayal gücüyle beslenen, özgüvenli, 21. yüzyılın yetkinlikleriyle donanmış ve geleceğe umutla bakan sağlıklı nesiller yetiştirecek projelere destek olmak. Kalıcı eserler yaratmak. Yardımlaşma ruhuyla, oluşturduğumuz değerleri toplumla paylaşmak.

İlkelerimiz

Vakfımız;

 • Açık, dürüst, şeffaf ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur.
 • Tüm siyasi fikirlere değer verir ama siyaset yapmaz, siyasi faaliyetlere katılmaz.
 • Burs, proje, yarışma ve yardımlaşma faaliyetlerinde çeşitliliğe ve kapsayıcılığa önem verir, din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmez.
 • Bursiyerlerin ve yardımlaşma faaliyetlerine katılanların gizliliğine önem verir; bilgilerini izinsiz paylaşmaz.

Hikayemiz

Kendine inanan ve güvenen nesiller için…

Zorlu Ailesi, bir dokuma tezgahının başında başlayıp dünyanın sayılı sanayi devleri arasında devam eden yolculuğunda, önceliklerini hep “Ülkem, işim ve ailem” olarak belirledi. Baba Mehmet Zorlu, imkansızlıklar yüzünden bu topraklarda birçok kişinin hayallerini gerçekleştiremediğini görmüş, destek vermek istemişti. Mehmet Zorlu Vakfı’nın temelleri de bu desteği verme arzusuyla atıldı. 1991’de Mehmet Zorlu’nun isteği gerçekleştirildi ve ailenin doğum yeri olan Denizli Babadağ’da çok programlı lise inşa edildi. Onu, 1998’de anne Saide Zorlu adına İstanbul Avcılar’da açılan Anadolu Ticaret Meslek Lisesi izledi. Zorlu Holding kurucuları Zeki Zorlu ve Ahmet Nazif Zorlu, bu topraklarda kazandıklarının bir bölümünü hayallerini gerçekleştirmek isteyen gençlerle paylaşmak için daha fazlasını yapmak istedi ve 1999 yılında babalarının adını taşıyan Mehmet Zorlu Vakfı’nı kurdular.

Eğitime Destek

Mehmet Zorlu Vakfı’nın eğitime desteği, o günden bugüne, yeni okullar ve öğrenci burslarıyla devam ediyor. Türkiye’nin her yerinde, ihtiyaca göre kurulan eğitim merkezlerinin yanı sıra her yıl yüzlerce öğrenciye burs imkanı sağlanıyor.

Paydaşı olduğu Yetkin Gençler (YetGen) ile 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Farkındalık Eğitim Programı aracılığıyla her yıl yüzyüze ve canlı yayınlarla yüzlerce öğrenciye eğitim fırsatı sunuluyor.

Yeni nesillere ve onları yetiştirmede büyük rol üstlenen çok değerli öğretmenlerin gelişimine fayda sağlamak hedefiyle 10 yıl boyunca Türkiye’de toplumsal ve ekonomik gelişmeyi sağlayacak eğitim reformu politikalarının geliştirilmesini amaçlayan Eğitim Reformu Girişimi’nin (ERG) paydaşları arasında yer aldı. Aynı zamanda ERG’nin yürütücülüğünü üstlendiği Öğretmen Ağı’na da desteklerini sürdürüyor. Proje aracılığıyla eğitim alanında ihtiyaç duyulan kaynaklar buluşturularak, sürdürülebilir güçlenmeyi mümkün kılan bir topluluk oluşturuluyor.

Kültüre destek

Hayallerin bir insanın geleceğini nasıl şekillendirdiğini yaşayarak öğrenen Zorlu Ailesi, hayalleri beslemenin yolunun sanattan geçtiğini biliyordu. Bunun için çocukların hayallerini besleyecek, onları geleceğe güvenle hazırlayacak bir sanat dalını destekleme kararı aldı: Çocuk tiyatrosu. Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nun kurulduğu 2003 yılından bu yana, 15 farklı oyun ve 2100’e yakın sahneleme ile 1 milyona yakın çocuğa ulaşıldı. Oz Büyücüsü’nden Kibritçi Kız’a, Bremen Mızıkacıları’ndan Kurbağa Prens’e birçok oyunu sahneye koyan Zorlu Çocuk Tiyatrosu, 100 binlerce çocuğu tiyatroyla tanıştırdı.

Zorlu Çocuk Tiyatrosu ile daha fazla çocuğa ulaşmak ve hayallerini gerçekleştirmelerine imkan vermek için, Zorlu Holding’in gerçekleştirdiği “Bir Hayal Bir Oyun” öykü yarışmasına destek verilerek çocukların hayal dünyası sahneye taşınıyor. 8-12 yaş arasındaki çocukların yeteneklerini fark etmelerini ve hayal dünyalarını geliştirmelerinin amaçladığı proje ile çocukların hayallerinin hikayesini yazmasının önünü açıyor. Tiyatro oyuncuları, yazarlar ve profesyonellerden oluşan jürinin seçtiği hikayeler, senaryolaştırılarak Zorlu Çocuk Tiyatrosu kapsamında Zorlu Performans Sanatları Merkezi sahnesinde hayat buluyor.

“Bir Hayal Bir Oyun” ile 2020 ve 2021 yıllarında 15 çocuğun hikayesi kitaplaştırıldı, sesli kitap haline getirilerek daha çok çocuğa ulaşılması sağlandı. Yarışmada dereceye giren ilk 10 hikaye 2021’de çizgi filme uyarlanarak Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nun YouTube kanalında yayımlandı.

Yardımlaşma ve Sağlığa Destek

Vakıf aracılığıyla sağlık konusunda desteğe ihtiyaç duyan ihtiyaç sahibi kişilere çeşitli yardımlar sağlanabiliyor.Türkiye’de ve dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan deprem, sel gibi felaketlerde afet bölgelerine gerekli malzemeler ulaştırılıyor.

Mehmet Zorlu Vakfı, faaliyetleri kapsamında ihtiyaç duyanların yanında olmaya devam edecek.

Kurumsal Yapımız

 • Yönetim Kurulu
 • Berrin Zorlu, Yönetim Kurulu Başkanı
 • Tomru Dereköylü, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
 • Müzeyyen Dereköylü, Yönetim Kurulu Üyesi
 •  
 • Yürütme Kurulu
 • Necmi Kavuşturan, Yürütme Kurulu Üyesi
 • Cem Köksal, Yürütme Kurulu Üyesi
 • Burak Okay, Yürütme Kurulu Üyesi
 • Burak Koçer, Yürütme Kurulu Üyesi
 • Fatih Dereköylü, Yürütme Kurulu Üyesi
 • Filiz Ova, Yürütme Kurulu Üyesi
 • Erol Birinci, Yürütme Kurulu Üyesi
 • Murat Şimşek, Yürütme Kurulu Üyesi
 • Şahika Özcan Ortaç, Yürütme Kurulu Üyesi
 • Zülal Öztürk Kaya, Yürütme Kurulu Üyesi