Mehmet Zorlu Vakfı Nitelikli Eğitim
MZV Eğitimler

Gençlerin hayallerine çatılar kuruyoruz.

MZV Eğitimler

Hayatı boyunca önceliklerini “Ülkem, Kurumum ve Ailem” olarak sıralayan Mehmet Zorlu, eğitimin gençlere bir adım öne geçme fırsatı verdiğini gördü. Hayali, memleketi Babadağ’a bir okul inşa etmekti. Çok programlı Hacı Mehmet Zorlu Lisesi, daha Mehmet Zorlu Vakfı kurulmadan önce, 1991 yılında Mehmet Zorlu’nun baba ocağında hayata geçti. 1998 yılında da eşi adına Avcılar’da Saide Zorlu Anadolu Ticaret Meslek Lisesi inşa edildi. Mehmet Zorlu Vakfı, o günden bu yana, Türkiye’nin her yerinde, hayallerini gerçekleştirmek için eğitim ihtiyacı olanlara el uzattı, okullar ve teknoloji merkezleri kurdu.

İhtiyaç duyulan yerlere ilköğretim okulları yapıldı. Anadolu’nun çeşitli bölgelerine teknik liseler, güzel sanatlar lisesi, öğretmen lisesi inşa edildi. Engelli çocukların hem eğitim hem de rehabilitasyonlarını sağlayacak merkezler kuruldu. 2012 yılında açılan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi ise “Bilimin Serüvene Dönüştüğü Yer” sloganıyla hayat buldu. Çocuklar ve gençlerin bilimi dokunarak, yaşayarak ve eğlenerek öğrendiği 2 bin 500 metrekarelik alanda yer alan merkezin tüm Türkiye için model olması hedefleniyor.

Zorlu ailesi, Mehmet Zorlu Vakfı’nın kurduğu okullar ve buralarda eğitim gören her öğrencisiyle gurur duyuyor.

 • Babadağ Hacı Mehmet Zorlu Çok Programlı Anadolu Lisesi (1991)
 • Saide Zorlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (1998)
 • Denizli Hakkı Dereköylü Güzel Sanatlar Lisesi (2003)
 • Adapazarı / Serdivan Mehmet Zorlu İlköğretim Okulu (2005)
 • İnlice Ahmet Nazif İlköğretim Okulu (2008)
 • Hacı Mehmet Zorlu İş Okulu, Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi, Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi Yıldırım/Bursa (2010)
 • Van Vestel Kız Teknik ve Meslek Lisesi (2012)
 • Denizli Babadağ Ahmet Nazif Zorlu Fen Lisesi (2017)
MZV Nitelikli Eğitim

Nitelikli Eğitim

MZV Nitelikli Eğitim

Kapsayıcı ve hakkaniyete dayanan nitelikli eğitimi sağlamak ve herkes için yaşam boyu öğrenim fırsatlarını teşvik etmek için çalışıyoruz.

21. Yüzyıl yetkinlikleri programı

21. Yüzyıl yetkinlikleri programı

21. Yüzyıl yetkinlikleri programı

Sunduğu burslar, kurduğu okul ve teknoloji merkezleri eğitim ihtiyacı olanlara el uzatan Mehmet Zorlu Vakfı (MZV) aynı zamanda düzenlemeye başladığı eğitimlerle öğrencileri güven dolu bir geleceğe hazırlıyor. Öğrencilerin kariyerlerine 21. yüzyıl yetkinliklerine sahip olarak başlamalarını sağlayacak eğitimler ile iş dünyası için önemli bir sorun olan insan kaynağının gelişimine de destek veriliyor.

Bu amaç doğrultusunda 2016 yılında düzenlenmeye başlanmış olan “21. Yüzyıl Yetkinlikleri” temalı eğitim programı ile gençlerin, sadece akademik, teknik ve profesyonel bilgi ile değil aynı zamanda 21. yüzyılın gerektirdiği beceri ve yetkinlikler ile de donanmaları için destek veriliyor.

 

MZV Eğitimler

Eğitim Reformu Girişimi'ni destekliyoruz

MZV Eğitimler

Mehmet Zorlu Vakfı, Türkiye’de toplumsal ve ekonomik gelişmeyi sağlayacak eğitim reformu politikalarının geliştirilmesini amaçlayan Eğitim Reformu Girişimi'ne destek veriyor.

2003 yılında Sabancı Üniversitesi bünyesinde hayata geçen Eğitim Reformu Girişimi “Herkes için kaliteli eğitim” hedefiyle çalışıyor ve farklı paydaşları bir araya getirerek katılımcı fikir süreçlerinin oluşmasına katkı sağlıyor.

Hayal eden, kendine inanan ve güvenen nesillere katkıda bulunma hedefiyle kurulan Mehmet Zorlu Vakfı da, Eğitim Reformu Girişimi'nin paydaşları arasında yer alıyor.

Türkiye'de eğitim politikası üzerine düşünen, soru soran, sorunları tanımlayan ve çözüm seçenekleri geliştiren sınırlı sayıdaki girişimden biri olan Eğitimde Reform Girişimi'nin amaçları;

 • Eğitimde reform gerektiren konularda toplumsal bilinç yaratmak
 • Toplumun ve kurumlarının eğitimde devletle eşdeğer paydaş olduğu düşüncesini olgunlaştırmak
 • Devlet ile sivil toplum arasında eğitim reformu konusunda diyalog ve işbirliği sağlamak
 • Diyalog içerisinde eğitim politikaları üretmek
 • Eğitim reformuna destek oluşturmak ve karar alıcıları etkilemek
 • Eğitim reformlarını izlemek ve gözlemci olmak
Öğretmen Ağı Projesi’ni destekliyoruzı

Öğretmen Ağı Projesi’ni destekliyoruz

Öğretmen Ağı Projesi’ni destekliyoruz

Mehmet Zorlu Vakfı; Anne Çocuk Eğitim Vakfı, Aydın Doğan Vakfı, Enka Vakfı, Sabancı Vakfı ve Vehbi Koç Vakfı’nın ilk kez bir araya geldiği Öğretmen Ağı projesi ile Cumhuriyet’in 100. yılı kapsamında öğretmenlerin gelişimini desteklemeyi amaçlıyor. Öğretmen Ağı, öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişim yolculuklarına destek olmak için eğitimle ilgili vakıfların, sivil toplum kuruluşlarının, farklı disiplinlerden kişi ve kurumların işbirliği içinde ürettiği bir ortam yaratıyor. Öğretmenlerin ihtiyaçlarına ‘öğretmenler adına değil öğretmenlerle birlikte’ çözüm geliştiriyor. Eğitim alanında ihtiyaç duyulan kaynakları birbirleriyle buluşturarak, sürdürülebilir güçlenmeyi mümkün kılan bir topluluk oluşturuyor. MZV; bugüne dek 27 farklı şehirde 5928 kişiye ulaşan, eğitim alanından paydaş kişi ve kurumlar, üniversiteler ve yerel yönetimlerin katkılarıyla devam eden çalışmalarla 35.000’e yakın öğrenciye temas eden Öğretmen Ağı’nın paydaşı olarak öğretmenlerin gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyor.