Mehmet Zorlu Vakfı Eğitim Programları
21. Yüzyıl Yetkinlikleri YETGEN Eğitim Programı

MZV-MEF YETGEN 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı

Genel Bilgiler

21. Yüzyıl Yetkinlikleri YETGEN Eğitim Programı

Sunduğu burslar ve kurduğu okul ve teknoloji merkezleriyle eğitim ihtiyacı olanlara el uzatan Mehmet Zorlu Vakfı (MZV) aynı zamanda desteklediği eğitim programlarıyla öğrencileri güven dolu bir geleceğe hazırlıyor. Öğrencilerin kariyerlerine 21. yüzyıl yetkinliklerine sahip olarak başlamalarını sağlayacak eğitimlerle iş dünyası için önemli bir ihtiyaç olan nitelikli insan kaynağının gelişimine destek veriliyor.

Bu amaç doğrultusunda 2015 yılında başlayan, MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut’un kurgulayıp yönettiği “21. Yüzyıl Yetkinlikleri” temalı MZV YetGen (Yetkin Gençler) eğitim programı ile gençlerin, sadece akademik, teknik ve profesyonel bilgi ile değil aynı zamanda 21. yüzyılın gerektirdiği beceri ve yetkinliklerle de donanmaları için destek veriliyor.

Eğitim Programı

Sunum Teknikleri ve Takım Çalışması, Algoritmik Düşünceye Geçiş, Excel, Kariyer Planlama, 21. Yüzyıl Okuryazarlıkları, Teknoloji Okuryazarlığı, Öz Gelişim ve Aktif Vatandaşlık, Girişimcilik, Sürdürülebilirlik ve Sosyal İnovasyon, İş Dünyasına Geçiş gibi derslerle üniversite ve lise düzeyindeki gençlere ulaşılıyor. Ders sırasında yapılan canlı yayınlarla programın Türkiye’deki çok sayıda gence ulaşması amaçlanıyor. Bugüne kadar programdan mezun olan üniversite ve lise öğrencilerinin sayısı 6 bine yaklaştı.

Türkiye’de bir ilk olan bu program kapsamında sınıf eğitimleri, bitirme projesi, yaz dönemi stajı, staj sonrası deneyimi gibi uygulamalar sunuluyor. MZV, YetGen eğitim programı boyunca gençler, eğitimi önceki yıllarda başarıyla tamamlamış bir “Lider” ekibinden mentorlük alıyorlar. Programın sonunda düzenlenen gençlik zirvesi ile Türkiye’de alanında uzman ve önemli isimler gençlerle buluşuyor. Gençlerin kariyer planlarına ilham olabilecek hikayeleri dinlemelerine ve bu kişilerle iletişim kurmalarına imkân sağlanıyor.

Eğitim teknolojilerini en verimli şekilde kullanarak öğrenmeyi sürekli ve kalıcı hale getirmeyi amaçlayan 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı’nda verimliliği artırmak üzere düzenli olarak içerik ve uygulama yöntemlerinin geliştirilmesi için de fırsatlar değerlendiriliyor. 2023 senesiyle birlikte senkron ve asenkron ders içerikleri, senkron soru cevap etkinlikleri, paneller, lider buluşmaları, takım çalışmaları ve etkinlikleri ile destekleniyor. Programa bu yıl Psikolojik İlk Yardım ve İlk Yardım, Afet Okuryazarlığı, Hukuk Okuryazarlığı ve Psikolojik Sağlamlık gibi farklılaşan eğitimler de dahil edildi.

YetGen Öğretmen Eğitimi Programı

MZV Eğitim Programı

Daha iyi bir gelecek ve yaşanabilir bir dünya hayalini gerçekleştirmek adına yeni nesilleri yetiştirmekte büyük rol üstlenen değerli öğretmenlere fayda sağlamak amacıyla 2022 yılında 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı öğretmenlerin de katılımına açıldı.

21. yüzyıl yetkinliklerinin yalnızca gençlerin değil, bu yüzyılda yaşayan her bireyin kazanması gereken yetkinlikler olduğu inancıyla geliştirilen sürdürülebilir ve daha yaşanabilir bir dünya için gerekli nosyonların aktarımı gözetilerek derlenen YetGen Öğretmen Eğitimi Programı öğretmenlerin kendilerini geliştirmelerine fırsat sunuyor.

10 haftalık program kapsamında öğretmenlere, 21. yüzyıl okuryazarlığı, öz gelişim, liderlik, algoritmik düşünmeye giriş, eğitim teknolojileri, girişimcilik ve sürdürülebilirlik gibi konularda ders ortamında öğrenme ve deneyimleme imkanı sağlanıyor.

2022 yılında YetGen Öğretmen Eğitimi Programı’na 1000’in üzerinde, Zorlu PSM’de gerçekleştirilen Öğretmen Zirvesi’ne ise 700’e yakın öğretmen katıldı, 465 öğretmen programı tamamlayarak sertifika almaya hak kazandı.

Videolar